CeBit končí, nízkou návštěvnost nezachránily ani hudební technologie

Hannover - Přehlídka informačních technologií CeBit zavírá brány. Hannoverský veletrh je letos o den kratší, což je jen další z důkazů, že výstava teď v Hi-Tech světě hledá svou pozici a úpadku se brání zuby nehty. Cílí mimo jiné na hudební průmysl, neboť technologie jdou v této oblasti kupředu rychlým tempem. Ani to však není samospasitelným řešením klesající návštěvnosti.

Není to tak dlouho, co byly vinylové desky největším hitem, piráti vysedávali maximálně u kazeťáku. V současnosti je na ústupu i cérečko, jeho sláva zůstala v 90. letech. „Nový projekt veletrhu CeBit Sounds chce zprostředkovat dialog mezi IT a hudebním průmyslem, hlavně co se nových možností prodeje hudby týká. Přizvali jsme navíc i umělce. Takže je to taková show spíš než veletržní atmosféra,“ tvrdí viceprezident CeBit Marius Felzmann a věří, že díky tomu veletrh dokáže snáze držet krok.

Návštěvníka CeBit při prvním pohledu napadne, že proměnou prochází snad každá oblast hudby, včetně výuky. Přísný učitel hudby je nyní natěsnaný v monitoru, odevšad vykukují nové modely digitálních nástrojů nebo poslední verze programů pro nahrávací studia. „Máme tu i zjednodušenou verzi našeho softwaru k použití pro domácí účely, pro takové oťukání a k tomu ukazujeme odpovídající vybavení,“ vysvětluje prodejce techniky Jan Meyerdierks.

Hudební festival v rámci CeBit je dalším pokusem pořadatelů vrátit veletrhu dřívější lesk. Jenže podle mnohých tón už prostě udávají jinde. Propad v návštěvnosti totiž nakonec nezachránila ani hudba. Pouť na CeBit už prostě pro nadšence ani profesionály není povinností jako dřív. Veletrh je na tom po čtvrt století existence bledě - vystavovatelů bylo stejně jako v roce 1990 a hybatelé odvětví chyběli. Právě příliš široký záběr je podle kritiků na škodu. Veletrh stáhla hlouběji ke dnu hospodářská krize, nejvíc ale ztrácí v konkurenci specializovaných výstav.