Švýcaři: Naše zvířata mají u soudu práv dost

Curych - Švýcaři dnes rozhodovali v referendu, zda mají mít týraná zvířata svoje obhájce u soudu. Přes 70 procent hlasujících to ale odmítlo. Podle většiny Švýcarů jsou zákony na ochranu zvířat dostatečné a takzvaní „zvířecí advokáti“ by byli příliš drazí. Zastánci naopak tvrdili, že je potřeba ochranu zvířat zvýšit. Ve Švýcarsku přitom platí přísná pravidla pro chov zvířat i tak. A to jak pro zemědělce, tak i pro domácí chovatele.

Zastánci navrhovaného zákona tvrdili, že státem určený obhájce u soudu zajistí, aby práva zvířat nepřišla zkrátka. Opatření podle nich bude fungovat i jako prevence a ubude případů týrání. Jeden zvířecí právník už ve Švýcarsku je, curyšský kanton zavedl povinnou právní ochranu zvířat v případech týrání už v roce 1992. Právní zmocněnec už tak hájil psy, kočky, krávy, ovce a řešil dokonce i bizarní incident s rybou, která se příliš dlouho zmítala na udici. „Mluvit za ty, kteří sami nemohou, to je podstata spravedlnosti. Zvířata jsou slabá a potřebují lepší ochranu. Je to jako bojovat za jakoukoli menšinu,“ hovoří o svém poslání právní zmocněnec chránící zvířata Antoine Goetschel.

Oponenty zpřísnění zákona byly před hlasováním většinou zemědělci, myslivci a velkochovatelé. Namítají, že Švýcarsko další opatření na ochranu zvířat nepotřebuje. Už takhle v zemi platí přísná pravidla – jednotlivě se tam třeba nesmí chovat skupinová zvířata, jako jsou kanárci nebo morčata, a majitelé psů musí absolvovat specializovaný kurz. Novinka by navíc vytáhla z kapes daňových poplatníků dost peněz. Stejný názor má i vláda, která voličům doporučila, aby nový zákon odmítli.