Sexuální skandály v Německu zvyšují tlak na papeže

Hamburk - Mezinárodní hnutí prosazující reformy římskokatolické církve chce, aby papež Benedikt XVI. objasnil možné souvislosti toho, že k sexuálním skandálům na německých církevních školách zřejmě docházelo i v době, kdy působil jako arcibiskup bavorské metropole Mnichova. Jakoukoli formu zneužívání ze strany církve papež nedávno ostře odsoudil jako naprosto nepřípustné a neslučující se s učením církve.

„Působení Josepha Ratzingera v úřadu mnichovského arcibiskupa mezi lety 1977 a 1982 patří k letům, kdy docházelo ke zneužívání,“ uvedl mluvčí německé sekce hnutí My jsme církev Christian Weisner. Podle organizace by měl papež říct, zda měl informace o zneužívání a jak s nimi případně naložil.

Skandál se sexuálním zneužíváním dětí v církevních institucích se v posledních měsících přetřásá na předních stránkách německých novin. Zneužívání žáků katolických škol z minulosti potvrdila církev v Bavorsku, v Berlíně nebo v Hesensku. V Bavorsku, odkud Benedikt XVI. pochází, vypluly na světlo nejméně tři případy zneužívání dětí v minulosti. Případy se většinou udály ve druhé polovině 20. století.

Vatikán bere podle mluvčího papežského státu Cira Benedettiniho skandály velmi vážně. „Je potřeba udělat v církvi pořádek,“ řekl například ve článku publikovaném v sobotu v italském listu La Repubblica kardinál Walter Kasper, který je blízkým spolupracovníkem Benedikta XVI.

Papežův bratr je pod drobnohledem

Sexuální skandály ohrožují i bratra papeže Georga Ratzingera. Ten stál v minulosti v čele chlapeckého chrámového sboru v bavorském Řezně. V posledních dnech se vynořily údaje, že se zneužívalo i ve sboru Řezenští chrámoví vrabci. Ani jeden z obou oznámených případů sexuálního zneužívání jeho členů prý ale nespadá do období, kdy v jeho čele stál papežův bratr, uvedl ve vatikánském listu L'Osservatore Romano řezenský biskup Ludwig Müller.