Egyptský prezident se v Německu podrobil úspěšné operaci žlučníku

Heidelberg/Káhira - Egyptský prezident Husní Mubarak se dnes v západoněmeckém Heidelbergu podrobil úspěšné operaci zaníceného žlučníku. Podle mluvčí kliniky se operace zdařila a jedenaosmdesátiletý Mubarak je teď na jednotce intenzivní péče. Egypt spravuje po dobu Mubarakovy nepřítomnosti premiér Ahmad Nazíf, kterého k tomu prezident pověřil výnosem.

Mubarak v minulosti prý prodělal už několik zánětů žlučníků, ještě ve čtvrtek v Berlíně, kde vystoupil na tiskové konferenci s kancléřkou Angelou Merkelovou, ale nejevil žádné známky nemoci.

Při operaci v Německu byl podle agentury AFP Mubarakovi žlučník odstraněn a prezident je prý teď v nemocnici v kontaktu se zdravotnickým personálem i svými rodinnými příslušníky.

V německé nemocnici se egyptský prezident neléčí poprvé. Už v roce 2004 byl v této zemi operován kvůli vyhřezlé ploténce.

Jednaosmdesátiletý Mubarak je u moci od roku 1981 a dosud nestanovil svého nástupce. Zatím se nevyjádřil, zda bude ve volbách v roce 2011 usilovat o další šestileté funkční období. Mnoho Egypťanů se domnívá, že pokud nebude chtít pokračovat sám, pokusí se prosadit do úřadu svého 46letého syna Gamála.