Španělé opět protestovali proti legalizaci interrupcí

Madrid - Desítky tisíc lidí dnes ve čtyřech španělských městech opět protestovaly proti nedávno schválenému zákonu, který začne platit od července a ve Španělsku legalizuje umělé ukončení těhotenství. V převážně katolickém Španělsku byly dosud interrupce trestné a bylo možné je provádět jen ve stanovených případech. Demonstranti kromě metropole Madridu pochodovali i ulicemi Barcelony, Bilbaa a Sevilly.

„Jsme zde kvůli tomu, abychom celému Španělsku řekli, že interrupce je zločin a nelze jej legalizovat pouhým škrtnutím pera,“ řekl agentuře AP jeden z protestujících. Podle nového zákona, který by měl začít platit v červenci, mohou ženy žijící ve Španělsku podstoupit umělé ukončení těhotenství do 14 týdnů od početí, aniž by jim za to hrozilo trestní stíhání.

Zákon předložila vláda současného premiéra Josého Luise Zapatera, která od svého zvolení v roce 2004 často „brnká na nervy“ konzervativním katolíkům a která usiluje i o usnadnění rozvodů nebo zavedení manželství pro osoby stejného pohlaví.

Žena práva nemá, dítě má ale právo na život

Zákon nahrazuje legislativu z roku 1985, podle které ženám za podstoupení zákroku hrozilo vězení. Ukončit těhotenství bylo podle tohoto zákona možné jen ve stanovených případech, například při znásilnění, v případě vady plodu nebo bez časového omezení v případě ohrožení fyzického či psychického zdraví matky.

Právě toto ustanovení otvíralo prostor interpretacím. V zemi tak bylo ročně vykonáno okolo 100 tisíc potratů a ženy kvůli nim často musely dokládat, že trpí duševní poruchou.

Podle obhájců zákona mají nyní ženy na výběr, podle jeho odpůrců by ale ženy možnost výběru mít neměly. „Žena v tomto ohledu žádná práva nemá, ale dítě má naopak právo na život,“ uvedla jedna z protestujících. Demonstrace rozhořčených Španělů provázejí přijímání zákona během celého legislativního procesu.

Madridská demonstrace proti potratům
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24