Mluvčí al-Káidy vyzval k boji proti Západu, zatčen nebyl

Islámábád - Američan, který byl před několika dny zadržen v Pákistánu, není mluvčí teroristické sítě al-Káida Adam Gadahn. Oznámily to dnes pákistánské bezpečnostní síly, podle nichž k omylu přispěla podobnost jmen i původ zatčeného. Zatčený Abú Jahjá Madžadín Adam je totiž také narozen ve Spojených státech. Gadahn, který vyrostl na kozí farmě v Kalifornii a později konvertoval k islámu, byl v roce 2006 jako jediný Američan od konce druhé světové války obviněn v USA z velezrady. Na jeho dopadení je vypsána odměna milion dolarů.

O údajném zadržení Gadahna informovaly v neděli pákistánské tajné služby. Na islamistickém webu byla ve stejné době zveřejněna videonahrávka, v níž Gadahn vyzývá k dalším útokům na západní a americké cíle. Američtí muslimové by podle něj měli následovat vojenského psychologa Nidala Malika Hasana, který v listopadu zastřelil na americké základně Fort Hood 13 lidí.

„Bratr Nidal je ideálním vzorem pro každého kajícného muslima v armádách bezvěreckých a odpadlických režimů,“ uvedl Gadahn v 25minutovém prohlášení. „Je to průkopník, který otevřel dveře, prošlapal stezku a ukázal cestu vpřed každému muslimovi, který pobývá mezi bezvěrci,“ prohlásil.

„Neměli byste dělat tu chybu, že byste považovali vojenské základny za jediné vysoce hodnotné cíle v Americe a na Západě. Naopak, je tam bezpočet jiných strategických míst, institucí a zařízení, proti nimž může muslim udeřit a způsobit tak velkou škodu,“ říká Gadahn. Hasanovi následovníci by se podle něj měli zaměřit na systémy hromadné dopravy na Západě a případně způsobovat spoušť „zabíjením nebo únosy lidí z vlády, průmyslu a médií“. I nezdařené útoky, jako vánoční pokus o pumový atentát na letadlo směřující do USA, mohou ochromit velká města, ujistil Gadahn.

„Vyzývám každého čestného a bdělého muslima v zemích sionisticko-křižácké aliance všeobecně, a v Americe, Británii a Izraeli zvláště, aby se připravil sehrát svou náležitou roli v odplatě a odporu vůči agresi nepřátel islámu,“ apeloval.

Mluvčí al-Káidy Adam Gadahn
Mluvčí al-Káidy Adam Gadahn