Irák sčítá hlasy z nedělních voleb, účast byla dobrá

Bagdád – V Iráku se sčítají hlasy odevzdané v nedělních parlamentních volbách. Předběžné výsledky budou oznámeny zřejmě ve čtvrtek, oficiální 18. března. Údaje o účasti by mohly být známy už dnes. Podle prvních zpráv je dobrá - v provincii Anbár, kde žije mnoho sunnitů, podle volební komise volilo 62 procent voličů, v ropné provincii Kirkúk dokonce 70 procent. Za vysokou volební účast pochválil Iráčany i americký prezident Barack Obama a volby označil jako důležitý mezník v historii země. Podle něj irácké bezpečnostní síly pracovaly profesionálně a zajistily dobrý průběh hlasování. Znovu potvrdil, že část amerických jednotek se stáhne do konce roku 2011.

Pokud se objevují první volební výsledky, pocházejí od jednotlivých koalic, které si dělají vlastní průzkum. Koalice Právní stát premiéra Núrího Málikího například tvrdí, že vítězí v Bagdádu a devíti šíitských provinciích na jihu země. Její největší soupeř, koalice Národní irácké spojenectví (INA), zahrnující vlivné šíitské Nejvyšší islámské irácké shromáždění (SIIC), tvrdí, že zatím si obě koalice vedou přibližně stejně. SIIC na své webové stránce oznámilo, že na třetím místě je strana sekulárního bývalého premiéra Ajáda Alávího.

Volby provázelo násilí, mohlo ale být i hůř

Video Telefonát Petra Přibíka
video

Telefonát Petra Přibíka

Na volby dohlíželo kromě 300 tisíc Iráčanů asi 600 zahraničních pozorovatelů, kteří neshledali žádné problémy. Aláví už ale ústřední volební komisi kritizoval za vedení voleb a upozornil ji, že „mnoho Iráčanů, kteří kvůli volebnímu lístku riskovali životy, teď sčítání bedlivě sleduje“. Volební den se neobešel bez násilí. Zahynulo 38 lidí, největší počet z nich v Bagdádu, zranění utrpělo přes 100 osob. I když je to tragická bilance, nenaplňuje obavy, které panovaly před volbami.

Ve volbách šlo o 325 parlamentních křesel. Z nich 68 obsadí vítězové z Bagdádu, 119 připadá na devět šíitských provincií a 70 na oblasti, v nichž žijí hlavě sunnité. Tři kurdské provincie mají 41 křesel, 12 Kirkúk, který se k nim chce připojit, a 15 křesel je zaručeno malým stranám a minoritám.

Sestry dvou obětí iráckého volebního násilí
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alaa al-Marjani