V dubnu se uskuteční první pokus o rozmnožení nosorožců v Keni

Nairobi (Keňa) – Čtyřem nosorožcům ze zoo ve Dvoře Králové se v keňské rezervaci Ol Pejeta daří po více jak dvou měsících skvěle. V průběhu svého afrického pobytu si museli zvyknout na nové ploty, ohradníky i stravu. Podle slov české velvyslankyně v Keni Margity Fuchsové africké podnebí nosorožcům skvěle svědčí.

Nosorožci jsou zatím stále vypouštěni do výběhu odděleně, pouze dvě samice, matka s dcerou, mají společný prostor. Ten má rozlohu 400 krát 400 metrů. Adaptace zvířat na nové podmínky probíhá rychleji, než původně odborníci očekávali, takže nyní je již stanoven termín prvního pokusu o rozmnožení. První týden v dubnu budou samice se samcem Súdánem vypuštěni do společného velkého výběhu.

Keňští ošetřovatelé, kteří se o nosorožce v Ol Pejetě starají, se již naučili povely v češtině, na které jsou zvířata zvyklá. Používají příkazy jako „Pojď sem“, „Nechoď“, „Papání“ a podle velvyslankyně Fuchsové zvládají ošetřovatelé česká slova na jedničku.

Ve světě je drženo v zajetí jen osm nosorožců bílých - čtyři jsou nyní v keňské rezervaci Ol Pejeta, dva ještě ve Dvoře Králové a dva v zoologické zahradě v americkém San Diegu. Odborníci údajně objevili ještě tři jedince v Súdánu. Pokud ale nebudou do konce příštího roku potvrzeni volně žijící jedinci, bude druh prohlášen za vyhynulý.