Při masakru v Nigérii zemřelo 500 křesťanů

Jos (Nigérie) – Nejméně 500 mrtvých včetně žen a dětí si vyžádaly boje mezi muslimy a křesťany v Nigérii. Ozbrojenci přepadli převážně křesťanské vesnice u města Jos, které leží mezi muslimským severem a křesťanským jihem. Střelbou vyhnali lidi z domovů a pak je napadli mačetami.

Tragická bilance původně mluvila o stovce mrtvých, teď se vyšplhala na pětinásobek. Útočníci z okolních hor přepadli tři převážně křesťanské vesnice. Místní Červený kříž potvrdil, že došlo k násilným střetům, stovky lidí uprchly. Vesnice pak obklíčili vojáci, kteří se pokoušejí situaci uklidnit.

„Útočníci stříleli do vzduchu, aby vylákali lidi ven. A kdo vyšel z domu, toho zabili. Mačetami pobili děti a ženy, které se snažily utéct,“ uvedl svědek útoků Mores Tarrok.

Video Reportáž Petra Zavadila
video

Reportáž Petra Zavadila

„Vojáci drží hlídky a situace je všude klidná… Odhadujeme asi 500 zabitých, ale myslím, že to číslo bude asi o trochu vyšší,“ řekl podle Reuters úředník spolkového státu Plateau Gregory Yenlong. Podle dalšího z členů tamní vlády policie v souvislosti s krveprolitím zadržela 95 lidí. Proti násilí dnes ve městě Jos protestovaly desítky studentů s transparenty, které varovaly před genocidou.

Pan Ki-mun vyzývá ke klidu 

Ke klidu na obou stranách vyzval také generální tajemník OSN Pan Ki-mun. „Političtí a náboženští představitelé v Nigérii musí nyní spojit své síly a najít spolehlivé řešení krize v Josu,“ uvedl.

Krveprolití je pravděpodobně odvetou za střety, při kterých už letos v lednu zemřelo 300 lidí. Nigerijská armáda tehdy území obsadila. Kontrola se jí teď ale opět vymkla z rukou. Místní úřady často tají skutečné počty obětí, ať už z politických důvodů, nebo proto, aby zabránily odvetám. Mrtví jsou také většinou rychle pohřbeni, aniž by těla někdo identifikoval. Napětí mezi muslimy a křesťany v Nigérii trvá už dlouho. Kromě sektářství tu násilí vyvolává také chudoba a boje o přírodní zdroje a půdu.