Albánie prodává své ponorky. Na šrot

Tirana – Albánská vláda se rozhodla prodat na šrot někdejší pýchu vojenského námořnictva - dvě vysloužilé sovětské ponorky, v kódu NATO označované jako třída Whiskey. Plavidla jsou již nefunkční a značně zrezivělá, jedna se dokonce již potopila. Oznámil to zpravodajský portál BalkanInsight.com.

Mluvčí albánského ministerstva obrany Mentor Beqa vyjádřil pochybnost, zda se vyřazené ponorky dokážou v docích udržet nad hladinou a neklesnou samovolně kvůli špatnému technickému stavu na dno. „To je důvod, proč je prodáváme. Jedna se již potopila,“ dodal.

V jihoalbánské námořní základně v Pasha Limanu kdysi kotvily čtyři sovětské ponorky, které země získala od Moskvy v roce 1958. O čtyři roky později se přestala podílet na činnosti Varšavské smlouvy, socialistické odpovědi na NATO, a v roce 1968 členství vypověděla zcela.

Zlatá éra albánských ponorek je dávnou minulostí

Ponorky armáda oficiálně vyřadila v roce 1998, o rok dříve však byly vyrabovány. V roce 1997 se jeden ze čtyř strojů dokonce na základně Pasha Liman potopil. Dvě další Tirana prodává a zbývající čtvrtou plánuje přeměnit na námořní muzeum.

„Ve své době to byly docela pokročilé ponorky. Jejich revírem bylo v letech 1956 až 1980 Středozemní moře,“ citoval Reuters někdejšího kapitána jednoho ze strojů, který si nepřál uvést své jméno. Mise byly tajné, vysvětlil.