Nacistická špionka z Československa zamotala Britům za války hlavu

Londýn – Podle dnes odtajněných archivů britské tajné služby MI5 si za druhé světové války nacistická agentka z Československa Sophie Kukralova vysloužila pověst nenapravitelné lhářky a romantičky. Špionka se v Egyptě v Káhiře dostala nebezpečně blízko k britským zpravodajským důstojníkům. Ti blonďaté krasavici leželi u nohou.

Podle archivů tajné služby jeden ženatý zpravodajský důstojník Kukralovou požádal o ruku. Další jí pohrozil, že ji zatkne, pokud se s ním nevyspí. Světoběžnice Kukralova si dokázala britské důstojníky podmanit, ani to ji ale nebylo nic platné, nakonec ji britská zpravodajská služba prokoukla a zatkla ji.

Spis MI5 o Sophii Kukralove:

„Vzhledem k její kosmopolitní povaze, nedostatku skrupulí, zájmu o špionáž, nezvyklým znalostem zbraní a vojenských záležitostí by Sophie v případě propuštění znamenala potenciální hrozbu, ať by byla kdekoli.“


Kukralovou si vedli Němci jako agentku s krycím kódem R 37 49. Pracovala pro ně čistě jen ze svého zájmu. Chtěla tak přispět ke svržení bolševiků v Gruzii, odkud pocházeli její rodiče.

Kukralova měla za sebou podle materiálů MI5 barvitou kariéru. Narodila se v roce 1911 v Litoměřicích v rodině gruzínských emigrantů. V roce 1936 si prý vzala ruského emigranta jménem Havel Hama Kukraloff, s nímž žila v Praze a v Londýně a v roce 1937 se rozvedli. Německou špionkou se stala, když pracovala v německé zbrojovce a předávala informace agentovi Škodových závodů.   

V roce 1941 se objevila v Budapešti, kde přesvědčila britského inženýra Maxwella Claphama a jeho ženu Josephine, aby ji adoptovali. Koncem roku 1941 pak odjela s novou nevlastní matkou do Káhiry, kde se blonďatá špionka dostala do blízkosti britských agentů. Podle archivu MI5 byla Kukralova „nevyrovnané povahy, nenapravitelná lhářka, romantička a trpěla stihomamem“.

Sophia Kukralova
Sophia Kukralova