Rakušan dostal tři měsíce podmíněně za zabití Češky při nehodě

Vídeň – Rakouský zemský soud v Korneuburgu dnes dal tříměsíční podmínku 64letému řidiči, který loni v lednu narazil zezadu na dálnici A22 do auta 32leté české řidičky a způsobil tím z nedbalosti její smrt. Rozsudek dosud není pravomocný. Oznámila to dnes agentura APA.

Vinu na hromadné nehodě měly podle některých názorů dýmovnice použité rakouskými vojáky během nočního cvičení, protože jejich dým údajně snížil viditelnost na dálnici sousedící s cvičištěm. Podíl příslušníků armády na nehodě bude řešen v samostatném řízení.

K hromadné dopravní nehodě došlo 22. ledna u města Korneuburg severozápadně od Vídně. Rakouští vojáci používali na cvičišti ležícím hned u dálnice během nočního cvičení dýmovnice a jejich kouř podle řady svědectví snížil viditelnost na komunikaci. Většina aut vjíždějících do této umělé mlhy přibrzdila, některá ji projížděla jen krokem. Odsouzený řidič ale do mlhy vjel nepřiměřenou rychlostí a vrazil do téměř stojícího auta české řidičky rychlostí 80 až 100 kilometrů za hodinu.

Žena nárazem utrpěla zlomeninu krční páteře, která jí přerušila míchu. To vyřadilo dýchání a žena se během několika minut udusila, což byla soudními lékaři zjištěná příčina úmrtí. Kromě toho však ženinu autu značky Rover praskla po nárazu palivová nádrž a vůz vzplanul. Identita ženy byla potvrzena podle osobních věcí, které poznal její manžel, a kontrolního vzorku DNA, který poskytla její dcera.

Zda je na vině armáda, rozhodne další soud

Otázka, zda lokální mlhu nad dálnicí skutečně způsobilo cvičení s dýmovnicemi ve vojenském prostoru přiléhajícím ke komunikaci, dosud není vyřešena. Obžalováni v případu jsou 46letý velitel cvičení, 40letý desátník a dva další poddůstojníci. Svou vinu odmítají a jejich obhájci poukazují na to, že za celou existenci cvičiště a přilehlé dálnice ještě nikdy k podobnému případu šíření dýmu nedošlo. Naznačují, že mohlo jít o přirozenou mlhu, která s použitím dýmovnic neměla nic společného.

V době nehody byla tma, vozovka byla suchá. Někteří svědci a účastníci nehody mluví ale o „temné mlhové stěně“. Kromě mrtvé Češky byl při nehodě další neupřesněný počet osob zraněn.

Dýmovnice byly v osudný den házeny asi 300 metrů od dálnice, použity byly celkem tři. Při rekonstrukci za obdobných povětrnostních podmínek bylo zjištěno, že dým se rozšířil do vzdálenosti asi 100 metrů a pak už se rozptýlil. Od nehody je ale zatím použití dýmovnic na cvičišti zakázáno.