Izrael bude stavět další byty v osadách na palestinském území

Jeruzalém - Izraelské úřady schválily stavbu víc než stovky nových bytů na západním břehu Jordánu. Povolení se týká osady, ve které žijí ortodoxní židé. Pro palestinskou politickou reprezentaci je ale zastavení této výstavby podmínkou pro další jednání.

Povolení k výstavbě se týká osady Bejtar Elit, v níž žijí hlavně ultraortodoxní židé. Izrael sice loni v listopadu novou výstavbu zmrazil, aby tak umožnil Spojeným státům rozhýbat zastavené mírové rozhovory, ale ponechal si možnost výjimek. Ta v Bejtar Elitu se prý týká bezpečnosti infrastruktury u rozestavěných objektů v případě, že by se nové byty nepostavily.   

Palestinský vyjednávač Saíb Irikát dnes prohlásil, že Izrael rozhodnutím o výstavbě rozhovory předem maří. „Je-li cena tak vysoká a Izrael chce sabotovat úsilí amerického vyjednávače George Mitchella, řekněme mu raději, abychom tato jednání ani nevedli,“ řekl. Vládu také kritizovalo izraelské Hnutí za okamžitý mír, které nesouhlasí s vládní osadnickou politikou.   

„Když vedete podobné rozhovory, musíte uznat zájmy a pohled na věci druhé strany. Obě strany by měly být opatrné ohledně aktivit, jež by mohly být v regionu špatně pochopeny nebo jež by mohly být zneužity těmi, kteří chtějí zabránit dalšímu postupu (v jednání),“ řekl dnes v reakci na schválení výstavby mluvčí americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové Philip Crowley. 

V době obnovovaných mírových jednání přijel do Izraele americký viceprezident Joe Biden. Ten se zřejmě osobně nepřímých rozhovorů nezúčastní.   

Izrael na nepřímé mírové rozhovory s Palestinci přistoupil minulý týden. Přímé rozhovory vedla minulá vláda do konce roku 2008. Přerušeny byly kvůli bojům v Gaze a USA se od té doby marně snažily obě strany znovu k jednacímu stolu přivést.