Nejmladší vrah v Británii je opět za mřížemi

Londýn - Vražda, která před 17 lety šokovala Británii, je opět v centru pozornosti. Dva desetiletí chlapci zabili v roce 1993 dvouletého Jamese Bulgera. Jeden z vrahů, který byl v době zločinu vůbec nejmladším vrahem v Británii, je teď znovu ve vazbě. Jenže nikdo neví, co tentokrát provedl. Na informace o případu uvalily úřady přísné embargo.

Není jasné, zda dnes 27letý muž opět spáchal kriminální čin. A ministr spravedlnosti Jack Straw zatím k případu mlčí. „Jsem překvapený. Věřil jsem, že čím delší doba od propuštění uplyne, tím menší je pravděpodobnost, že budou zadrženi. Ale nevíme, jestli ten jeden spáchal kriminální čin, nebo jen porušil podmínky propuštění,“ řekl k tomu vyšetřovatel vraždy Jamese Bulgera detektiv Albert Kirby. 

A právě to se chce dozvědět matka zavražděného Jamese. Na setkání s ministrem spravedlnosti si připravila seznam otázek. Jack Straw ale uvedl, že dnes 27letý muž nebyl dosud obviněn a zveřejnění podrobností by ovlivnilo vyšetřování. Média mezitím fabulují, jestli za jeho zatčením jsou drogy, alkohol, nebo dětská pornografie. 

Vrazi získali po propuštění novou identitu

„Ten muž je spojen se strašným zločinem, který vyděsil celou zemi. Byl opravdu hodně mladý, když to udělal. Ve vězení si odseděl 8 let. A nápravný proces byl určitě extrémně tvrdý. Pro všechny je to velké zklamání, že to takhle špatně dopadlo,“ říká sociální kurátor Harry Fletcher. 

V roce 1993 dva desetiletí školáci unesli dvouletého Jamese z obchodního domu v Liverpoolu. Odvlekli ho k železniční trati a umlátili k smrti. Jeho tělo nechali na kolejích, kde ho pak přejel vlak. Nejmladší vrazi v Británii za to byli odsouzeni na doživotí. V roce 2001 byli ale podmíněně propuštěni na svobodu a získali i novou identitu. Tu zná ale jen nejbližší rodina a soud.