Bude vynesen rozsudek nad vrahem amerického gynekologa

Kansas City - Soud v americkém Kansas City má dnes vynést rozsudek nad mužem, který loni v květnu zastřelil gynekologa provádějícího potraty ženám i ve vyšším stupni těhotenství. Před ordinací kontroverzního lékaře George Tillera mnohokrát demonstrovali odpůrci potratů. Zastřelen byl právě ve chvíli, kdy vcházel do kostela. George Tiller byl jedním z mála gynekologů ve Spojených státech, kteří vyhověli žádostem o potrat i ženám ve vyšším stupni těhotenství. Čelil tak protestům aktivistů, kteří pravidelně vyjadřovali nesouhlas přímo před jeho ordinací.

Nejdříve ho v roce 1993 jedna z aktivistek postřelila a loni v květnu ho pak atentátník zastřelil v okamžiku, kdy chystal oltář na bohoslužbu v luteránském kostele v kansaském městě Wichita. Jeho smrt vyvolala emotivní diskusi.

Jedna z pacientek doktora Tillera:

„Před více než 30 lety jsem byla jednou z těch, které přišly na kliniku doktora Tillera, protože jsem byla zneužita. Doktor Tiller mi pomohl.“

-Connie Pace-Adair

„Lidé by měli být opatrní v radikálních výrocích ohledně toho případu. Je to složitější, než se zdá. Každopádně by se ale podobné věci měly řešit mírumilovně, ne násilnou formou,“ uvažuje Jim Stanford, přítel doktora Tillera. Většina protipotratových organizací, které doktora Tillera kritizovaly, vraždu odsoudila. Atentátníkovi hrozí doživotí.