Na Kypru nalezli ukradené ostatky prezidenta

Nikósie - Kyperská policie potvrdila na základě testů DNA, že našla tělo bývalého prezidenta Tassose Papadopulose. Ostatky zmizely z jeho hrobu loni v prosinci, den před prvním výročím jeho smrti. Kdo tělo ukradl a proč to udělal, policie zatím neví. Papadopulos byl zastáncem tvrdé linie vůči kyperským Turkům, kteří v roce 1974 odtrhli sever ostrova. Jižní řeckou část dovedl v roce 2004 do Evropské unie.

Ostatky kyperského prezidenta nalezla policie na základě tipu na hřbitově na předměstí Nikósie. Na tělo upozornil telefonicky anonym. Policie zjišťuje, kdo to byl. Podle vyšetřovatelů prý mluvil dotyčný špatnou řečtinou a nejprve kontaktoval rodinu, až pak se obrátil na policii. Tělo bylo identifikováno rodinnými příslušníky. Papadopulosova dcera na místě poznala předměty, které nebožtíkovi při pohřbu rodina vložila do rakve. 

Definitivní jistotu ale přinesla až analýza DNA. „Obdrželi jsme výsledky testů DNA a můžeme konstatovat, že jde o prezidentovo tělo,“ oznámil policejní mluvčí Michalis Katsunodos. Až policie dokončí analýzy, předá tělo rodině a ostatky budou znovu pohřbeny na hřbitově Deftera, kde byly původně uloženy.

Zatím není jasné, zda policie v souvislosti s krádeží ostatků hodlá někoho zatknout. 

Za krádeží těla prý není politika

Papadopulos zemřel v prosinci 2008 ve věku 74 let na rakovinu plic. Prezidentský úřad zastával od 1. března roku 2003 do 28. února 2008. V květnu roku 2004 dovedl jižní řeckou část Kypru do Evropské unie. Byl považován za zastánce tvrdé linie vůči kyperským Turkům, kteří se v roce 1974 odtrhli, jejich samostatnost však dosud kromě Turecka žádný stát neuznal. Ostatky bývalého prezidenta ukradl z hrobu neznámý vandal 11. prosince 2009.

Kyperský ministr spravedlnosti Lucas Luka dnes tisku řekl, že tento případ nemá politické pozadí, ani nesouvisí s kypersko-tureckými spory a že vyšetřovatelé nesledují stopy do zahraničí.