Slovenští Romové by se mohli vzdělávat v internátech

Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico má řešení, jak donutit slovenské romské děti chodit do školy. Předseda vlády navrhuje, aby se Romové vzdělávali v internátních školách. Slovensko totiž dlouhodobě řeší problém, že romské děti žijící v odloučených osadách zanedbávají školní docházku. Proti Ficovu návrhu se již ohradili lidskoprávní organizace.

Zpravodaj ČT na Slovensku Ladislav Kerekeš poukázal na problém, který dlouhodobě řeší slovenské úřady. Ty se snaží donutit romské děti ze segregovaných osad, aby chodily pravidelně do školy. Děti ale často ani nemají šanci se k vyučování dostat. Většina tak má jen základní vzdělání, na střední školu pak chodí jen malé procento z nich, upozornil Kerekeš. 

Fico proto navrhuje, aby Romové studovali v internátních školách. „Pokud tak neučiníme, tak vychováme další generaci Romů, která nebude způsobilá se zařadit do společnosti,“ řekl Fico. 

A otázka vzdělávání Romů bude zřejmě i jedním z předvolebních témat. Ficova strana Směr-sociální demokracie je podle průzkumů veřejného mínění jasným favoritem nadcházejících voleb. U většinové populace by mohl Fico návrhem zabodovat. Těžko ale říct, zda osloví i romské voliče, kterých je na Slovensku značný počet. 

Záměr se nelíbí nevládním organizacím. Ty se obávají, že by docházelo k izolaci dětí a jejich odloučení od rodin. V roce 2000 bylo na Slovensku evidováno 620 romských osad, loni se jejich počet zvýšil na 691. Vzdělání dětí z těchto kolonií je podle učitelů náročnější a vyžaduje zvláštní přístup. Mnohé děti totiž neovládají slovenštinu a mají problém i s domácí přípravou. 

Zavedení internátních škol pro děti z romské menšiny zvažovala v minulosti také koaliční Slovenská národní strana.