Americký viceprezident oživuje blízkovýchodní mírové rozhovory

Jeruzalém – Zájmy Izraelců a Palestinců se sbližují a nepřímé rozhovory, na něž obě strany přistoupily, jsou novou příležitostí uzavřít mír. Při setkání s izraelským prezidentem Šimonem Peresem to dnes v Jeruzalémě řekl americký viceprezident Joseph Biden, který přijel v pondělí na Blízký východ na pětidenní návštěvu. Právě Spojené státy budou prostředníkem nepřímých rozhovorů mezi Izraelem a Palestinou. Biden také slíbil Izraeli podporu při zajištění jeho bezpečnosti a při snahách zabránit Íránu v získání jaderné zbraně.

Těsně před příletem Bidena souhlasilo palestinské vedení s obnovením nepřímých rozhovorů s Izraelem. Rozhovory zprostředkuje americký zvláštní blízkovýchodní zmocněnec George Mitchell, který je v Izraeli od víkendu. Sešel se už dvakrát s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a jednal také s Palestinci v Ramalláhu.

Biden doufá, že se podaří „rozptýlit nedůvěru nahromaděnou v minulých letech“. „Jestliže všichni poodstoupí a hluboce se nadechnou, ukáže se, že zájmy Palestinců a Izraelců se shodují daleko víc, než si odporují,“ řekl.

Video Studio ČT24 o mírovém jednání na Blízkém východě
video

Studio ČT24 o mírovém jednání na Blízkém východě

Biden slíbil Izraeli podporu při zajištění bezpečnosti

Biden dnes přislíbil podporu USA Izraeli při zajištění jeho bezpečnosti a při snahách zabránit Íránu v získání jaderné zbraně. Po setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem také ocenil ohlášenou obnovu izraelsko-palestinských rozhovorů, byť nepřímých a zprostředkovávaných právě USA.

Joe Biden:

„Jsme odhodláni zabránit Íránu získat jaderné zbraně a pracujeme s mnoha zeměmi na tom, aby se podařilo Írán přinutit splnit povinnosti. V otázce bezpečnosti Izraele mezi USA a Izraelem neexistuje absolutně žádné vakuum.“

Biden: Výstavba ve východním Jeruzalémě podkopává potřebnou důvěru

Izrael včera oznámil, že povolil výstavbu dalších více než sto bytů v osadě Betar Illit na západním břehu Jordánu. Tento fakt by jednání mohl narušit, pro Palestince je minimálně signálem, že Izrael nemá v plánu zastavit budování nových osad v tomto regionu. To je přitom jeden z hlavních požadavků Palestinců. Izraelská vláda se hájí, že oněch 112 bytů je součástí balíku, který byl schválen již mnohem dříve.

Dnes ale izraelské ministerstva vnitra oznámilo povolení výstavby 1600 nových bytů pro židovské obyvatele ve většinově arabském východním Jeruzalémě. Palestinci přitom na něj vznášejí nárok jako na hlavní město svého budoucího samostatného státu. „Je jasné, že Izrael nechce mír ani jednání a americká vláda by měla bez otálení odpovědět na izraelské provokace a urychleně rozhodnout o účinné akci,“ uvádí se v reakci mluvčího palestinského prezidenta. Izraelské rozhodnutí odsoudil i Biden, podle něhož to podkopává důvěru potřebnou pro obnovení mírových rozhovorů. Ke kritice další výstavby se připojil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Ve středu se má Biden sejít s palestinskými představiteli a ve čtvrtek pak odjede do Jordánska.