Irové zadrželi 7 lidí, kteří se chtěli pomstít za karikatury Mohameda

Dublin – Čtyři muže a tři ženy ve věku mezi 20 a 40 lety zadržela dnes ráno irská policie při razii na jihu země. Jsou podezřelí z přípravy vraždy švédského kreslíře Larse Vilkse, který je autorem obrázků proroka Mohameda s tělem psa. Někteří ze zadržených mají irské občanství.

Kresby proroka Mohameda s tělem psa, jehož vyznavači islámu považují za nečisté zvíře, Vilks zveřejnil ve švédském lokálním deníku v roce 2007. Al-Káida poté vypsala za Vilksovo usmrcení odměnu ve výši 100 tisíc dolarů (asi 1,9 milionu korun).

Vilks obdržel letos v lednu dva výhružné telefonáty ze Somálska. Stalo se to krátce poté, co se jistý Somálec pokusil zabít dánského karikaturistu Kurta Westergaarda, jednoho z autorů kontroverzních karikatur proroka Mohameda otištěných v roce 2005 v dánském listu Jyllands-Posten.

Kromě neuctivých vyobrazení Mohameda Vilks před dvěma lety vyvolal pozornost svým muzikálem Dogs (Psi), který rovněž složil na motivy karikatur proroka Mohameda. Muzikál měl mít premiéru ve Švédsku a v Dánsku, ale z jeho uvedení nakonec sešlo.

Kresba proroka Mohameda se psím tělem
Zdroj: Wikipedia
Autor: ČT24