Ve zmizení německého podnikatele v JAR má možná prsty Krejčíř

Johannesburg - Jihoafrická policie pátrá po německém podnikateli Uwe Gemballovi, který je pohřešovaný od začátku února, kdy přijel do Jihoafrické republiky. Tam plánoval setkání s uprchlým českým podnikatelem Radovanem Krejčířem, který mu měl poskytnout finanční pomoc. Úřady se zpočátku domnívaly, že byl Gemballa unesen, nyní se objevily spekulace, že fingoval vlastní únos, aby se vyhnul věřitelům. Vyšetřovatelé pracují i s hypotézou, že Krejčíř Gemballovi mohl pomoci s útěkem.

Gemballa v Německu vlastní tuningovou firmu Gemballa Automobiltechnik. Ta je ale v Německu nesolventní a údajně tam požádala o ochranu před věřiteli. Gemballa přiletěl do JAR z obchodních důvodů 8. února. Ztratil se za podezřelých okolností poté, co požádal svou manželku, aby mu poslala milion eur. Po podnikateli pátrala v JAR i německá policie, ale bezúspěšně.

Krejčíř německým i jihoafrickým médiím potvrdil, že byl ochoten poskytnout Gemballovi peníze na založení franšízové firmy v Jižní Africe. „Já a několik mých přátel máme rádi toto umění sportovních vozů,“ řekl Krejčíř v neděli telefonicky listu Stuttgarter Zeitung. „Chtěl jsem mu pomoct, aby se zde etabloval,“ dodal. Popřel ale, že by se s Gemballou po jeho příjezdu setkal, a prohlásil, že nemá ponětí, kde se Němec nachází. Soud v Johannesburgu se znovu pokusí vyslechnout Krejčíře ve středu.

Krejčíř, který je v Česku stíhán za rozsáhlou trestnou činnost, žije v JAR od roku 2007. Soud před dvěma lety rozhodl, že podnikatel nemá být vydán do Česka k trestnímu stíhání.