Smer prosadil zákon omezující přístup k informacím o jaderných elektrárnách

Bratislava - Slovenský parlament schválil zákon, který výrazně omezuje přístup k informacím o jaderných elektrárnách. Jde o předlohu, kterou narychlo vypracovala a prosadila vládní strana Smer. Podle právníků je nový zákon mnohem horší než ten předchozí a bude s ním mít velký problém Evropská komise.

Zákon byl paradoxně přijat poté, co komise Slovensku vytkla, že neumožňuje veřejnosti účast na procesu schvalování velkých projektů majících vliv na životní prostředí, jako je například výstavba dálnic nebo jaderných elektráren. Pohrozila, že pokud nebude zjednána náprava, přijde Bratislava zhruba o osm miliard eur z evropských fondů.

Ficova vláda slíbila nápravu a přijala zákon, který by měl situaci zlepšit. V parlamentu ale na poslední chvíli část poslanců Smeru ve výboru pro životní prostředí do zákonu vpašovala úpravu, která občanům bere možnost získávat jakékoliv informace o výstavbě jaderných zařízení a přesunu a uskladňování jaderného materiálu. Hrozí proto nebezpečí, že Slovensko o peníze z evropských fondů přijde.