Indky by měly ze zákona obsadit třetinu parlamentních křesel

Dillí - Třetinu parlamentních křesel v Indii by měly mít v budoucnu vyhrazeny ženy. Příslušný zákon, který prošel horní komorou parlamentu, se projednával čtrnáct let a stále vzbuzuje velké emoce v zemi, kde se 54 procent obyvatel domnívá, že pravé místo ženy je v domácnosti. Socialističtí poslanci indického parlamentu dnes debatu o zákonu dvakrát zablokovali. Mnozí političtí předáci se totiž obávají, že jejich strany, v nichž převládají muži, by při zavedení nového systému kvót ztratily v parlamentu křesla.

Už při předložení vládního návrhu v pondělí se socialisté uchýlili ke krajním krokům - například roztrhali exempláře textu na předsednickém pultu a snažili se vyřadit z provozu mikrofony. Dolní komora dnes odvolala sedm poslanců kvůli jejich pondělnímu chování, oni však odmítli sál opustit, takže opět zdrželi debatu o návrhu a parlament donutili k dvojímu odkladu.

V současnosti je v Indii mezi 545 poslanci 59 žen. Zákon by jim zaručoval 181 míst. Ve 250členném Senátu by se jejich počet takřka zečtyřnásobil oproti současnému stavu.

Zákon je pokusem napravit alespoň některé nespravedlnosti indického státu vůči ženám, které mají například horší přístup ke vzdělání i zdravotní péči než muži, jsou diskriminovány a více než muži trpí chudobou i nízkým sociálním statusem. Zákon podporují například komunisté i pravicoví lidovci. Socialistické skupiny naopak argumentují, že část kvóty určené pro ženy by měla být vyhrazena menšinám a nižším kastám, které jsou společensky i ekonomicky rovněž znevýhodňovány.

Indická žena
Indická žena