Povinně zpívat hymnu? Slovenští studenti jdou demonstrovat

Bratislava – Dva tisíce slovenských studentů budou dnes odpoledne v Bratislavě demonstrovat proti kontroverznímu zákonu na podporu vlastenectví. Ten slovenskému parlamentu předložila nacionalistická Slovenská národní strana (SNS) Jána Sloty a nyní čeká na podpis prezidenta. Právní norma zavádí například povinné hraní hymny ve školách nebo na sportovních akcích, noví státní zaměstnanci také budou muset skládat slib věrnosti státu. Vyšší míra vlastenectví by měla být patrná i z veřejnoprávních médií.

Protestující se mají dnes ve čtyři hodiny odpoledne sejít před Grasalkovičovým palácem, sídlem slovenského prezidenta. Zde chtějí odevzdat protestní petici o sedmi tisících podpisech. O hodinu později mají protestující pochodovat ke slovenskému parlamentu, setkat se zde s autorem zákona Jánem Slotou a vyzvat jej k diskusi.

V případě, že prezident Ivan Gašparovič zákon podpisem stvrdí, v platnost vejde od prvního dubna. Proti Slotovu návrhu se však zvedla vlna nevole. Ta například prostřednictvím petice o sedmi tisících jménech žádá, aby Gašparovič zákon vetoval. Ten prostřednictvím svého mluvčího vzkázal, že souhlasí s podporou vlastenectví ve školách, ale zda je tato legislativní podoba správná, rozhodne, až zákon bedlivě prostuduje.

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové

Kritici zákona tvrdí, že národovecký zákon představuje zbytečný předvolební tah. Zákon totiž neřeší ani kontrolu jeho dodržování ani případné sankce za porušení. Je problematický i po finanční stránce, a to zejména pro školy. Řada z nich totiž nemá rozhlas, přes který by hymnu mohla pustit. Drahé jsou i státní vlajky. Předseda SNS Slota chce zákonem napravit podle svých slov období, kdy lidé neměli prostor k patriotismu.

Slovenský vlastenecký zákon
Slovenský vlastenecký zákon