Sir Winton obdržel britské vyznamenání Hrdina holokaustu

Londýn - Britský premiér Gordon Brown v úterý vyznamenal sira Nicholase Wintona za záchranu stovek židovských dětí z Československa těsně před německou okupací. Stoletý Winton obdržel stříbrnou medaili Hrdiny holokaustu, kterou britská vláda nechala vyrazit po kampani židovských organizací a části zákonodárců, aby mohla ocenit ty, kteří se angažovali za záchranu osob v ohrožení.

Winton v letech 1938 a 1939 v Československu organizoval odjezdy židovských dětí do Británie a obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici. Zachránil takto 669 dětí, z nichž mnohé přišly o rodiče, kteří v zemi zůstali. Za své činy byl několikrát vyznamenán již v minulosti a povýšen do rytířského stavu. Václav Havel mu v roce 1998 udělil vysoké české státní vyznamenání - Řád Tomáše Garrigua Masaryka. V roce 2007 ho čeští studenti navrhli na Nobelovu cenu za mír.

Gordon Brown:

„Tito lidé jsou opravdovými britskými hrdiny a zdrojem národní hrdosti pro nás všechny. Byli zářícími majáky naděje uprostřed strašného zla.“

Ocenění obdržel také jednadevadesátiletý Denis Avey, který údajně zachránil dva Židy z koncentračního tábora v Osvětimi. Posmrtně se vyznamenání dostalo také dalším 26 Britům, kteří za druhé světové války Židům různě pomáhali. Je mezi nimi i desítka bývalých zajatců, kteří u sebe ukryli patnáctiletou židovskou dívku.