Nové barmské zákony vylučují Su Ťij z kandidatury ve volbách

Rangún - Barmský vojenský režim si pojistil, že se prodemokratická aktivistka Do Aun Schan Su Ťij nezúčastní letošních parlamentních voleb. Nově schválený zákon totiž zakazuje kandidovat komukoli, kdo byl odsouzen za spáchání zločinu. Su Ťij si přitom odpykává 18měsíční trest domácího vězení. Junta prosadila v pondělí pět zákonů vztahujících se ke konání nadcházejících parlamentních voleb, jejichž datum ale ještě nebylo oznámeno. Přijatá legislativa zahrnuje také zákon o registraci politických stran a zákony o vytvoření různých volebních komisí.

Poslední volby v roce 1990 vyhrála Národní liga pro demokracii v čele se Su Ťij. Junta jí však odmítla předat moc a naopak ji většinu času drží v internaci. Navíc ji loni znovu odsoudila k dalšímu domácímu vězení. Z účasti ve volbách ale fakticky vylučuje Su Ťij i poslední ústava z roku 2008, protože zakazuje všem Barmáncům, jejichž rodinní příslušníci mají cizí občanství, vykonávat jakoukoli veřejnou funkci. Její manžel byl totiž Brit a mají spolu dva syny.

Ústava také zajišťuje čtvrtinu křesel pro armádu a významnou roli poskytuje veliteli armády, který v blíže neupřesněném stavu nouze přebírá na rok veškeré zákonodárné, výkonné i soudní pravomoci; rovněž zaručuje všem členům vojenské junty, že nebudou stíháni za činy, jichž se dopustili při výkonu své funkce.