Indonéská policie zabila jednoho z organizátorů atentátu na Bali

Jakarta – Indonésie potvrdila smrt jednoho z vůdců radikální islamistické organizace Jemaah Islamiyah podezřelého z organizování atentátů na ostrově Bali. V roce 2002 při nich zahynulo přes 200 lidí. Policie Dulmatina zabila při úterní přestřelce v Jakartě, další dva podezřelé radikály zadržela. Trojice patřila k buňce Jemaah Islamiyah v provincii Aceh. Indonésie v poslední době posiluje bezpečnostní opatření kvůli blížící se návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy, jenž je v Jakartě i s rodinou očekáván za dva týdny.

Prezident Susilo Bambang Yudhoyono uvedl, že podezřelý Dulmatin byl zabit při přestřelce v internetové kavárně na jihozápadě Jakarty. Indonéské bezpečnostní síly provedly v posledních dnech řadu zátahů v severní provincii Aceh, kde bylo v únoru objeveno tajné výcvikové středisko teroristů. Zabiti při nich byli tři podezřelí a také tři policisté. Další dvě desítky osob byly zatčeny.

Jemaah Islamiyah je nelegální organizace, která údajně usiluje o vytvoření konzervativního panislámského státu zahrnujícího kromě Indonésie také ostrovní Malajsii, jižní Filipíny, Brunej, Singapur a jižní Thajsko. Svou organizační strukturou připomíná al-Káidu a je považovaná za její odbočku v jihovýchodní Asii. Al-Káida také sponzorovala její zmíněné atentáty na Bali; organizace má mimo jiné na svědomí i útok na australské velvyslanectví v Jakartě v roce 2004, sebevražedné atentáty v restauracích na Bali v roce 2005 či loňské útoky na hotely v Jakartě.