USA se stahují z Haiti, prezident Préval jedná v Bílém domě

New York - Americká armáda začala z Haiti stahovat vojáky, které tam vyslala v lednu po ničivém zemětřesení. Podle ní se mění povaha jejich úkolů, a v zemi jich tak bude potřebovat méně. Haiťané se ale obávají, že odchod Američanů je znamením ochabující vůle zahraničí dále pomáhat. Bezpečnost na ostrově nyní bude zajišťovat zhruba desetitisícová síla OSN a místní policie.

Američané přesunuli své vojáky na Haiti krátce po tragickém zemětřesení z 12. ledna. Postupně na ostrově působilo až 20 tisíc členů americké armády. Měli na starosti pomoc nemocným, odklízení trosek i zajišťování bezpečnosti. Jejich operace ale sklidila i kritiku jako příliš těžkopádná. Ozvaly se i hlasy, že připomíná spíš okupaci. USA ale tuto kritiku odmítaly a zdůrazňovaly pohotovost, s jakou se na ostrov přesunuly.

Haitský prezident jedná v Bílém domě o pomoci

Video USA se stahují z Haiti
video

USA se stahují z Haiti

O další podobě pomoci Spojených států při obnově země dnes s americkým prezidentem Barackem Obamou bude jednat jeho haitský protějšek René Préval. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová po jednání s ním zdůraznila, že by se v zemi měly co nejdříve konat volby. Z nich by vzešla legitimní vláda, která bude zárukou větší stability. V zemi totiž panuje chaos. Jednotlivé agentury spolu nespolupracují a pomoc se k potřebným dostává pomalu.