Krejčíř u soudu popsal pět možných verzí zmizení svého otce

Johannesburg - Soud v Jihoafrické republice dnes po roce vyslechl uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře, který v Johannesburgu vypovídal kvůli zmizení svého otce Lamberta. Výslech trval dvě hodiny a Krejčíř soudu popsal asi pět verzí, jak ke zmizení mohlo dojít. Výslechu se zúčastnili i dva detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Výslech Krejčíře, který je v Česku stíhán pro podezření z rozsáhlé trestné činnosti, se měl původně konat loni v květnu, tehdy se však podnikatel k jihoafrickému soudu vůbec nedostavil, údajně kvůli nemoci. V červenci pak sice k soudu přišel, výslech se ale neuskutečnil kvůli chybnému postupu jihoafrických justičních orgánů. Při výslechu chtěli být i policisté z českého ÚOOZ, kteří se tak z JAR v minulosti opakovaně vraceli s nepořízenou.

„Vypovídal jsem v případu zmizení svého otce, popsal jsem asi pět verzí, jak k tomu mohlo dojít a kdo všechno měl motiv,“ citoval Krejčíře Týden.cz. Podnikatel Lambert Krejčíř zmizel na podzim 2002. Policie je přesvědčena, že ho unesla skupina lidí, v níž byl také příbramský fotbalový boss Jaroslav Starka. Krejčíř prý poté podle policie za přesně nezjištěných okolností zemřel - některá média uvádějí, že v kufru auta na srdeční zástavu. Jeho tělo se nikdy nenašlo.

Krejčíř mladší dnes Starkův podíl na zmizení otce nevyloučil. „Dnešní výpověď měla dvě roviny. Jednak jsem popsal, jak to ve skutečnosti bylo se smrtí mého otce, že byl rozpuštěn v kyselině, a kdo všechno měl na té smrti zájem,“ řekl serveru Krejčíř. Pak se ho u soudu obecně ptali například na informace o trestné činnosti a smrti zavražděného bosse českého podsvětí Františka Mrázka.

Na smrti Lamberta Krejčíře má podle jeho syna podíl Starka, který mu dlužil, nebo vládní síly, jejichž motivem byly prý mimo jiné směnky pro bývalého premiéra a předsedu ČSSD Stanislava Grosse. „Další lidé pak mohli mít ještě zájem na penězích, které měl otec u sebe. Jel mě totiž vyplatit z vazby,“ řekl serveru Krejčíř.