USA před britskou rozvědkou tajila mučení vězňů

Londýn - Spojené státy údajně před britskými tajnými službami tajily mučení lidí podezřelých z terorismu. Při přednášce ve Sněmovně lordů to prohlásila bývalá šéfka kontrarozvědky MI5 Eliza Manninghamová-Bullerová. Její svědectví přichází krátce poté, co se objevila obvinění, že se britští agenti údajně s Američany na používání kontroverzních technik výslechu dohodli. Britové prý proti takovému zacházení s vězni protestovali, jakmile se o něm dozvěděli.

„Američanům velmi záleželo na tom, aby lidé jako my nezjistili, co dělají,“ řekla Manninghamová-Bullerová, která byla v britských tajných službách 33 let a MI5 vedla v letech 2002 až 2007. Pochyby u ní vzbudil zejména případ Chálida Šajcha Muhammada, který se přiznal, že naplánoval teroristické útoky v USA 11. září 2001. „Ptala jsem se svých spolupracovníků: 'Proč mluví?' Naše zkušenost s irskými teroristy byla taková, že nikdy nepromluvili,“ uvedla. „Američané tvrdili, že když se ho zeptali, byl velmi hrdý na to, čeho dosáhl. Teprve když jsem odešla do výslužby, dozvěděla jsem se, že byl více než stošedesátkrát podroben waterboardingu,“ uvedla v souvislosti s praxí, při níž je u vyslýchaného vyvolán pocit, že se topí.

Britské tajné služby se samy staly terčem kritiky za to, že údajně věděly o mučení podezřelých v zahraničí. V únoru britský soud nařídil zveřejnění informací, které americká CIA poskytla MI5 a které se týkaly Binyama Mohameda. Tento Etiopan žijící v Británii, který byl zadržován na americké základně Guantánamo, se snaží dokázat, že byl v americkém zajetí mučen a že o tom britské tajné služby věděly. Soudce David Neuberger uvedl, že tvrzení, že MI5 nevěděla o krutém zacházení s některými podezřelými, které CIA zadržovala v zahraničí, je nespolehlivé. Manninghamová-Bullerová tuto záležitost nekomentovala s tím, že by mohla ovlivnit soud. Nynější generální ředitel MI5 Jonathan Evans popřel, že by se Británie na mučení podílela.

Chálid Šajch Muhammad
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24