Čína chce podle dalajlamy vyhladit buddhismus

Dharamsála (Indie) - Dalajlama dnes obvinil Čínu, že se snaží vyhladit buddhismus. „Zadržují mnichy a jeptišky v téměř vězeňských podmínkách, upírají jim možnost v míru studovat a praktikovat víru. Z klášterů tak ve snaze zlikvidovat buddhismus dělají spíše muzea,“ řekl tibetský duchovní vůdce v rámci svého tradičního projevu u příležitosti výročí rozsáhlého protičínského povstání Tibeťanů v roce 1959. Zároveň však prohlásil, že s Pekingem nepřestane komunikovat, i když v tom spatřuje jen malou naději. Dalajlamovým slovům naslouchaly v severoindické Dharamsále asi tři tisíce Tibeťanů.

Dalajlama rovněž podpořil etnickou menšinu Ujgurů, která podle jeho slov trpí zvýšeným útlakem v čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. „Rád bych jim vyjádřil svou solidaritu, pevně stojím na jejich straně,“ zdůraznil dalajlama.

V tibetské metropoli Lhase je dnes podle tiskových agentur cítit zvýšené napětí. Úřady zpřísnily policejní kontroly, majitelé pro jistotu uzavřeli některé turistické hotely. Před dvěma lety vypukly v Tibetu během výročí událostí z 10. března roku 1959 krvavé nepokoje.