Podle Ahmadínežáda hrají Američané v Afghánistánu dvojí hru

Kábul - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád obvinil Spojené státy, že v Afghánistánu hrají dvojí hru. Při návštěvě Kábulu prohlásil, že v zemi v minulosti podporovaly teroristy a teď proti nim bojují. Podle Ahmadínežáda není přítomnost zahraničních vojáků v Afghánistánu cestou k nastolení míru. Americký ministr obrany, který byl také v Kábulu, zase nařkl Írán, že podporuje povstalce z hnutí Tálibán.

„Nevidíme přítomnost zahraničních vojenských sil jako řešení pro nastolení míru v Afghánistánu. Řešením je předání kontroly nad situací zákonné vládě,“ řekl Ahmadínežád na společné tiskové konferenci s Karzáím. Kritizoval také, jak velké množství peněz vydávají USA i další země na válku v Afghánistánu. Přitom by podle něj bylo lepší je utratit na zavlažovací systémy a rozvojové projekty.

Oba představitelé se shodli, že jejich země mají bratrské vztahy se stejnými národními zájmy a stejným historickým kulturním spojením. Karzáí ocenil pomoc Íránu při rekonstrukčních projektech, vzdělávání i v energetické oblasti.

Ahmadínežád dorazil do Kábulu těsně předtím, než odtud odletěl americký ministr obrany Robert Gates, který byl na nečekané návštěvě v Afghánistánu již od pondělí. Ve stejný den byl v Kábulu očekáván i Ahmadínežád, jeho cesta však byla odložena bez vysvětlení v době, kdy tam dorazil Gates. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Ramín Mehmanparast pouze uvedl, že program Ahmadínežádovy návštěvy počítal s příjezdem v pondělí či dnes.

Američané stvořili teroristy, tvrdí Ahmadínežád

Írán už několikrát požadoval stažení zahraničních sil z Afghánistánu; jejich přítomnost prý přiživuje odpor povstaleckého hnutí Tálibán. Íránci „chtějí, aby k nim byla afghánská vláda přátelská, ale už nechtějí, abychom byli úspěšní“, poznamenal Gates v pondělí při příletu. Gates také obvinil Teherán, že v Afghánistánu hraje dvojí hru - proklamuje podporu Karzáího vládě, ale snaží se podkopat vojenské úsilí v čele s USA, které tuto vládu chrání. Nicméně před odletem řekl Karzáímu, že Washington si přeje, aby Kábul měl dobré vztahy se všemi svými sousedy.

Dnes z dvojí hry obvinil Ahmadínežád naopak Spojené státy: „Sami stvořili teroristy a teď tvrdí, že proti nim bojují.“ Navzdory nepřátelským vztahům však Írán i USA mají společný zájem - zabránit extremistickému sunnitskému Tálibánu v návratu k moci. Tálibán, který vládl v Afghánistánu od roku 1996 až do svého svržení koaličními silami o pět let později, je nepřátelský nejen k Západu, ale i vůči šíitským Íráncům.

Boje amerických jednotek v Afghánistánu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Diane Bondareff