V japonských přístavech byly za studené války jaderné zbraně

Tokio - Japonská vláda potvrdila existenci tajné dohody, která Spojeným státům umožňovala převážet za studené války přes japonské přístavy jaderné zbraně. Tokio si přitom po druhé světové válce vymínilo, že se takový arzenál nesmí dostat na jeho území. USA dohodu potvrdily už dřív. Její existence byla v Japonsku sice veřejným tajemstvím, bývalé konzervativní vlády ji ale po desetiletí z obav o veřejné mínění popíraly.

„Skutečně existoval dodatek, který nebyl nikdy zveřejněn. Týkal se Spojených států a toho, že jim umožňoval přivézt jaderné zbraně do Japonska. Je politováníhodné, že tato fakta byla veřejnosti utajena po tak dlouhou dobu, a to i po konci studené války,“ prohlásil japonský ministr zahraničí Kacuja Okada.

Předseda vlády Jukio Hatojama vyjádřil přesvědčení, že zveřejnění dohody nebude mít vliv na japonsko-americké vztahy. Zdůraznil, že japonské odmítání jaderných zbraní zůstane nedotčeno. Japonsko po bombardování Hirošimy a Nagasaki přijalo tři bezjaderná pravidla: žádná výroba ani držení atomových zbraní a žádný takový arzenál na japonském území.

Pro Washington oznámení nepřichází v nejlepší chvíli. Japonsko diskutuje o přemístění americké základny na ostrově Okinawa, což vztahy mezi oběma poválečnými spojenci dál komplikuje. Vláda premiéra Hatojamy tvrdí, že smlouvu zveřejnila, kvůli větší transparentnosti. Také se ale blíží volby do horní komory japonského parlamentu a vládním demokratům odtajnění smlouvy může přinést politické body.

Japonský ministr zahraničí Kacuja Okada
Japonský ministr zahraničí Kacuja Okada
Více fotek
  • Japonský ministr zahraničí Kacuja Okada autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1489/148887.jpg
  • Japonský parlament autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1489/148884.jpg