Obří urychlovač se na rok zastaví

Ženeva - Obří urychlovač částic nedaleko švýcarské Ženevy (LHC) bude na rok mimo provoz. Důvodem jsou obavy o bezpečnost a opravy chyb, které vznikly při konstrukci. K odstávce by mělo dojít na konci roku 2011. Chyby neumožní urychlovači po dobu dvou let dosáhnout svého plného potenciálu, informoval podle BBC ředitel experimentálního zařízení Steve Myers.

Ještě tento měsíc se přitom očekává, že atomy dosáhnou rekordní srážky, při které se uvolní 7 bilionů elektronvoltů. Magnetické spoje v urychlovači však musejí být opraveny, aby mohlo v budoucnosti dojít ještě k silnějším srážkám. „Standardní fráze je, že LHC je sám sobě prototypem. Posunujeme technologie k jejím hranicím,“ uvedl Myers.

Vědci věří, že se jim díky urychlovači podaří objevit takzvanou temnou hmotu, neviditelnou substanci, která údajně tvoří 23 procent vesmíru.

Jeden z největších experimentů historie začal optimisticky 10. září 2008. Jenže 9 dní po startu došlo ke katastrofě. Kvůli zkratu uniklo šest tun chladicího helia a zničilo třiapadesát supravodivých magnetů, které lemují urychlovač. Hledání nejhlubších tajemství vesmíru se zastavilo na dlouhých 14 měsíců.