Tisíc lidí demonstrovalo proti slovenskému vlasteneckému zákonu

Bratislava – Tisícovka lidí se dnes sešla v Bratislavě, aby protestovali proti slovenskému vlasteneckému zákonu. Chtějí přesvědčit prezidenta Ivana Gašparoviče, aby předpis nepodepisoval. V centru slovenské metropole se ovšem sešli i zastánci zákona. Ten kromě jiného nařizuje na školách povinné hraní hymny a také vyvěšení státních znaků.

Demonstranti dnes přišli do Bratislavy ukázat, že vlastenectví je soukromá věc každého člověka a nedá se nařídit zákonem. „Zákon o vlastenectví jasně porušuje právo na svobodu názorů občanů Slovenské republiky, když patriotismus svou vnucenou formou přímo diktuje,“ napsali aktivisté z Iniciativy za transparentní demokracii v dopise prezidentovi.

„Nesouhlasíme s tím, aby nám stát vnucoval cit, který má být upřímný a svobodný,“ prohlásil jeden z organizátorů akce, Róbert Mihály z Iniciativy pro transparentní demokracii. „Diktátem se vlastenectví vzbudit nedá!“ hlásaly transparenty, které studenti rozvinuli nejen před prezidentským palácem, ale později i před budovou parlamentu. Studenti na demonstraci zazpívali hymnu, aby dokázali, že ji umí a nepotřebují ji poslouchat před vyučováním.

Video Rozhovor s Grigorijem Mesežnikovem
video

Rozhovor s Grigorijem Mesežnikovem

Ján Slota, předseda SNS o demonstrantech:

„Tito lidé, to jsou asi nějací satanisté. Nebo nevím, jak bych je nazval. Je to velmi smutné, když se člen nějakého národa stydí za svoje státní symboly.“

Výchovu k vlastenectví kritizují i zástupci měst a obcí, proti se postavili i učitelé. Nařízené vyvěšování státních symbolů ve třídách a povinné hraní hymny prý navýší náklady školy.

Někteří Slováci ovšem zákon podporují. Několik přívrženců nacionalistické Slovenské národní jednoty se dnes sešlo v Bratislavě. Střežila je policie, aby nedošlo k potyčkám s demonstranty. Zastánci zákona rozvinuli transparent s nápisem „Hymna nám nevadí“.

Za hanobení symbolů k soudu

Kvůli státní symbolům se bude na Slovensku konat i soud, měl by před něj jít redaktor deníku Sme Tomáš Hudák, který popsal ve svém komentáři státní znak jako bílou anténu zapíchnutou ve třech kopečkách modré zmrzliny a slovenskou hymnu jako nepovedenou básničku o počasí. „Naším záměrem bylo jen se podívat na státní znak očima těch malých dětí, které ho budou mít každý den před sebou,“ říká redaktor Tomáš Hudák.

Členové Národní strany si myslí, že by za to měl jít redaktor před soud a chtějí ho žalovat. Místopředsedkyně SNS Anna Belousovová říká: „Jde o hanobení státních symbolů, a to je už hrana, za kterou by se zacházet nemělo.“

Vlastenecký zákon navržený poslanci za SNS Jánem Slotou a Rafaelem Rafajem schválili poslanci minulý týden. Norma nařizuje, aby se ve školách každé pondělí vyučování zahajovalo hymnou. Ve třídách mají nově viset státní znak, text hymny, slovenská ústava nebo vlajka. Vlastenecký zákon také ukládá povinnost státním zaměstnancům složit slib věrnosti státu.

Slovenský vlastenecký zákon
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24