Belgie je zaplavena uprchlíky z Balkánu, nemá je kam dávat

Brusel - Belgie neví, kde ubytovat všechny žadatele o azyl. Koncem minulého roku se otevřely hranice pro obyvatele z Makedonie, Srbska, Černé hory nebo Kosova a do Belgie vyrazily celé autobusy. Vláda se je ale snaží co nejrychleji poslat domů. V celém království čeká na azyl přes 20 000 lidí.

V bruselských hotelech bydlí více než tisícovka imigrantů, kteří se již nevejdou do uprchlických center žadatelů o azyl. Veškeré náklady přitom za ně platí belgická vláda.

„Někteří tu bydlí za 25, jiní za 30 euro na osobu. Mají stejný servis jako ostatní hosté, ale musíme jim navíc obstarat lékaře, když to potřebují,“ popisuje situaci majitel jednoho z hotelů Lalami Amin.

V hotelu Barry bydlí Srbové, Makedonci a Černohorci od loňského září. Muharemé Renat žil s rodinou v Německu, teď zkouší štěstí tady: „Myslím, že šance je půl na půl. Mám šanci v tom, že jsem z Kosova, jsem Rom, ale Kosovo není Evropa. Věřím, že mi papíry dají, abych tu mohl žít, pracovat a zůstat s mojí rodinou,“ říká. On i všichni ostatní si jednou týdně chodí pro obálku s šeky na jídlo – 7 euro denně pro jednoho.

Za některé uprchlíky platí Belgie až 500 euro na den

Žadatelů o azyl je tolik, že pro některé není ani místo v hotelu, a tak zůstávají na ulici, skupinka takových se obrátila na soud a vyhráli. Rozhodl, že za ně belgická vláda musí platit náklady až 500 euro na osobu a den.

„Ze zákona musíme ubytovat všechny, musíme zvyšovat kapacity, ale nezdá se mi normální částka, kterou soud určil. Snažíme se proto vždy ty lidi co nejrychleji někam umístit, abychom ji neplatili,“ vypráví státní tajemník pro sociální integraci Philipe Courard

Do věci se vložil i premiér. Yves Leterme jel do Makedonie, Srbska i Kosova vyřídit, že žádat o ekonomický azyl v Belgii nemá smysl. Vládní kampaň mezi imigranty z Balkánu nese první ovoce. Skupinky Srbů a Makedonců přijaly nabídku nechat se dobrovolně odvézt tam, odkud přišly.

Někteří z nich dali za cestu do Belgie všechny svoje úspory, teď se vracejí s prázdnou. Jiní zůstávají a hrají o čas. Někdy může trvat i rok, než jim Belgie na jejich žádost řekne definitivní ne.