Obvinění britští poslanci tvrdí, že jsou nevinní

Londýn - Před soud v Londýně se dnes dostal skandál kolem pochybných náhrad členů britského parlamentu. Labouristické poslance Dolní sněmovny Elliota Morleyho, Davida Chaytora a Jima Devineho a konzervativního člena Sněmovny lordů Paula Whita prokurátor po devíti měsících policejního vyšetřování obžaloval z podvodného účetnictví. Obvinění je zatím vyvrcholením skandálu, který významně otřásl britskou politickou scénou. Poslanci tvrdí, že jsou nevinní.

Soudce jim při krátkém slyšení přečetl 13 obvinění z podvodného účetnictví, pak předal případ soudu vyšší instance v Southwarku, k němuž se obžalovaní musí dostavit k dalšímu slyšení 30. března.

Advokát labouristických poslanců se neúspěšně snažil odvolat na zákon ze 17. století o parlamentní imunitě s tím, že záležitosti týkající se práce zákonodárců by měl řešit parlament.

Video Telefonát Ivana Kytky
video

Telefonát Ivana Kytky

Poslancům hrozí až sedm let vězení

Za falšování účtů hrozí třem labouristickým poslancům a jednomu členovi Sněmovny lordů za Konzervativní stranu až sedm let vězení. Všichni čtyři ale vinu důrazně odmítají a označují se za obětní beránky. Ostatní poslanci, u kterých parlamentní vyšetřování zjistilo problémy, vyvázli s tím, že museli sporné částky vrátit. Celkem 390 poslanců musí vrátit zhruba milion a tři sta tisíc liber. Sám premiér Gordon Brown už vrátil přes třináct tisíc liber za přehnané náklady na úklid.

Skandál s neoprávněným čerpáním náhrad propukl loni v květnu. Vyšetřování ukázalo, že velký díl viny nese i parlamentní finanční úřadovna, která vyúčtování řádně nekontrolovala. Proplácení účtů například za opravu tenisového kurtu nebo budky pro kachny vyvolalo v době krize mezi voliči velké pobouření.

Britská veřejnost vnímá dnešní soud jako fakt, že spravedlnosti bude učiněno zadost. Tamní poslanci nemají žádnou zvláštní imunitu, ta se vztahuje pouze na jejich výroky vyřčené na půdě parlamentu. To znamená, že za jakýkoli trestný čin nebo přestupek nesou následky jako každý jiný občan.