Polovina pomoci od OSN se k potřebným v Somálsku vůbec nedostane

Mogadišo - Skoro polovina humanitární pomoci v Somálsku uvízne u zkorumpovaných distributorů. Vyplývá to ze zprávy OSN, která unikla na veřejnost. Pomoc podle zprávy ovládá pár mocných skupin, které jídlo nelegálně prodávají. Do obchodů mají být zapojeni i pracovníci Světového potravinového programu OSN. Materiál proto doporučuje nezávislé vyšetřování.

Hlavním dodavatelem potravin v Somálsku je Světový program pro výživu (WFP), který působí především ve střední a jižní části země, které jsou pod kontrolou radikální islamistické skupiny Šabáb. Přepravu a rozdělování pomoci mají na starosti somálští partneři. OSN tvrdí, že tento systém není průhledný a dochází v něm k podvodům. „Zpronevěry, za kterými stojí domluvy silničních dopravců a místních partnerů WFP, jsou tradiční formou podvodu - především když tyto přepravce a partnerské organizace vlastní stejní lidé,“ uvádí se v dokumentu OSN.

Podle zprávy až třetina pomoci zmizí tam, kam nemá. Většinou ji zpronevěří somálští distributoři. Dalších deset procent dávek dostanou silniční přepravci a ozbrojenci. Pro potřebné tak zbývá sotva polovina pomoci, kterou jim OSN posílá.

OSN se proto pozastavuje nad dosavadním systémem a zřejmě ho přehodnotí. Zpráva doporučuje generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi, aby zahájil nezávislé vyšetřování činnosti WFP v Somálsku. Informuje také o údajné spolupráci některých somálských činitelů se somálskými piráty a o členech vlády, kteří prý dali do dražby diplomatická víza. Somálská vláda ovšem taková obvinění odmítá.