Japonskou princeznu šikanovali spolužáci

Tokio - Japonská princezna Aiko se vrací do školy poté, co sem kvůli šikaně několik dní vůbec nechodila. Osmiletá dcera japonského korunního prince Naruhita a jeho manželky princezny Masako opustila prestižní školu v Tokiu poté, co měla zdravotní problémy, trpěla úzkostí a nevolnostmi. Později se ukázalo, že dívenka je vystrašená ze skupiny spolužáků, kteří ji šikanovali.

Osmiletá Aiko se stala terčem posměchu a popichování stejně starých spolužáků. Dívenka byla z útoků už tak vystresovaná, že raději přestala chodit do školy. Ředitel prestižní školy ale odmítl, že by se mohlo jednat o šikanu, označil to spíš za nedorozumění. „Slyšel jsem, že když dívka odcházela ze školy a přezouvala se ze školních bot do vycházkových, náhle se k ní přiblížili dva chlapci a téměř se s ní srazili, což ji vyděsilo,“ řekl ředitel. 

Zpráva je vzácným pohledem do soukromí dědiců jedné z nejstarších dědičných monarchií světa. Japonský císařský dvůr se většinou řídí přísným formálním protokolem a o privátních záležitostech královské rodiny neinformuje. 

Sama matka malé Aiko, princezna Masako, trpí depresemi. Za ty mohou náročné královské povinnosti a stres. Na Masako je v Japonsku vyvíjen velký nátlak, aby přivedla na svět mužského potomka, následníka trůnu. Podle současného japonského práva se totiž japonským císařem může stát pouze muž. Princezna se kvůli úzkostem už několik let ani neobjevuje na veřejnosti. Masako v roce 1999 potratila, o dva roky později se jí pak narodila dcera Aiko.