Zákon na míru - Berlusconi může pozastavit soud až na rok a půl

Řím - Italský parlament schválil kontroverzní zákon umožňující premiérovi a vládním ministrům pozastavení soudního procesu proti nim až na 18 měsíců. Opozice nesouhlasí. Podle ní je norma ušitá na kůži premiéru Silviu Berlusconimu. Ten čelí dvěma procesům před milánským soudem kvůli obviněním ze zpronevěry a korupce.

Nový zákon umožňuje premiérovi i ministrům odložit na šest měsíců jakýkoli soudní proces, jehož se účastní. Podle normy se může tato lhůta dvakrát prodloužit, tedy až na 18 měsíců. 

Opozici odsouhlasení zákona doslova vybouřilo, někteří opoziční poslanci volali Hanba, hanba!. Další pak zvedali nad hlavu ústavu, ve které je zakotveno, že všichni jsou si před zákonem rovni. Kritici napadají zákon především proto, že prý byl ušit na míru premiéru Berlusconimu, kterého má zachránit před milánskými procesy. Zastánci zákona ale razí tezi, že když je premiér zvolen, nemá být od práce zdržován soudními procesy. 

V takzvaném případu Mills prokuratura viní Berlusconiho z toho, že si koupil za 600 tisíc dolarů (asi 11 milionů Kč) falešné svědectví svého bývalého britského právníka Davida Millse. Berlusconi jakoukoli vinu popírá. Italský premiér navíc čelí dalšímu obvinění. Soud mu připisuje i daňové úniky při získání televizních práv pro stanici v jeho mediálním impériu Mediaset. 

Berlusconi byl v minulosti stíhán pro korupci, daňové úniky, nelegální financování stran a uplácení soudců. Nikdy však nebyl s konečnou platností odsouzen.