Dva Američané obviněni z terorismu

New York - Jediný den po zatčení stanuli před soudem dva Američané, kteří chtěli bojovat společně s radikálními islamisty proti vládě v Somálsku. Prokurátor je obvinil z terorismu a hrozí jim doživotní vězení. Dva mladí Američané toužili bojovat po boku islámských povstalců z hnutí Al Šabáb.

Na svoji misi se důkladně připravovali už doma v New Jersey. Posilovali, chodili ve vojenském a sledovali videozáznamy teroristických skupin. V Somálsku pak chtěli projít několikaměsíčním výcvikem. Jejich cesta za dobrodružstvím ale skončila předčasně, na mezinárodním letišti v New Yorku je zatkla policie, když se chystali odletět do Egypta.

Dvacetiletý Mohamed Mahmúd Alessa a o čtyři roky starší Carlos Eduardo Almonte teď sedí ve vězení. A tam už zřejmě zůstanou do konce života. Prokurátor je obvinil z mezinárodního terorismu a z úmyslu zabíjet Američany. Sousedé obžalovaných jsou v šoku.

Do svaté války se pokusili oba mladíci zapojit už jednou. Před třemi roky odjeli do Jordánska, aby se přidali k radikálním skupinám v Iráku. Bojovníci je ale odmítli. Od té doby je jim v patách americká policie. Podle ní ani jeden z mužů ve spojení s teroristy nebyl.