Mostar i 15 let po občanské válce rozdělen na dva tábory

Mostar - Přestože před 15 lety skončila v Bosně a Hercegovině občanská válka, její stopy jsou i teď vidět na každém kroku. Byl to nejkrvavější konflikt na evropském kontinentě od druhé světové války. Zahynulo při něm přes 250 tisíc lidí, více než 2 miliony musely opustit své domovy a ještě doteď konflikt rozděluje lidi třeba v jednom městě, jako tomu je i v Mostaru.

Od konce občanské války je město rozděleno podle etnického klíče i řekou Neretvou. Západní část je chorvatská, východní muslimská. Chorvat z Mostaru Mladen Čizmić to popisuje: „Jsme hodně rozdělení, opravdu moc. Lidé mají válku stále v hlavě, čas zatím hojí rány velmi pomalu.“ Muslim Nazif Derviškadić to vidí podobně: „Žijeme vedle sebe, nemáme skoro žádné kontakty, na denním pořádku jsou stále menší konflikty.“ 

Oba muži bojovali v občanské válce - v podstatě proti sobě. Mladen Čizmić byl bojovníkem Chorvatského výboru obrany, Nazif Derviškadić byl vojenským lékařem muslimské armády. 

Historické centrum Mostaru bylo během války úplně zničené. Chorvatská armáda rozstřílela i středověký most. Teď už je většina domů opravených, včetně mostu. Ten znovu spojuje obě části města od roku 2004. Kdy se opět úplně spojí obě místní komunity, to se dá jen velmi těžko odhadnout.