Interpol vytáhl na zločince novou zbraň - internet

Paříž - Interpol loví uprchlíky před zákonem po celém světě. Teď v boji se zločinem vytáhl novou zbraň - internet. Interpol umístil na své stránky životopisy a fotografie nejhledanějších zločinců a vyzval světovou veřejnost ke spolupráci. Organizace navíc rozjela i informační kampaň na serveru Youtube.

Interpol dal v rámci projektu nazvaném Infra-Red na internet profily zločinců i s jejich fotografiemi, možnými falešnými jmény a nejpravděpodobnějšími zeměmi jejich pobytu. „Pátráme po 450 osobách. Soustředili jsme tu pracovníky z 29 různých zemí. Ti jednotlivé případy ze svých zemí shromažďují a my ve spolupráci s nimi šetříme ty nejvážnější z nich. Jde většinou o znásilnění, vraždy, sexuální zneužívání dětí, podvody a drogovou kriminalitu,“ informuje koordinátor projektu Martin Cox. 

A zdá se, že nová zbraň zafungovala. „Byli jsme úspěšní, začali jsme třetího května a doteď jsme lokalizovali a zatkli už na 110 zločinců prchajících před zákonem. A domníváme se, že víme, kde se skrývá i mnoho dalších. Od veřejnosti teď ale potřebujeme pomoct u těch závažnějších případů, kde po zločincích nemůžeme objevit žádnou stopu,“ říká Cox. 

V šestadvacítce nejhledanějších figurují lidé, o kterých nejsou informace třeba už několik desítek let, ale i tací u kterých je důvodné podezření, že už pravděpodobně ani nejsou naživu.

Seznam zahrnuje podvodníky, drogové dealery, vrahy ale i pedofily. Podle Coxe jde většinou o velmi nebezpečné zločince a těm, kteří je ve svém okolí poznají, doporučuje, aby urychleně informovali policii a nepokoušeli se je sami zadržet. 

Mezi nejhledanějšími zločinci je i Čech František Procházka, který byl zaměstnancem bezpečnostní firmy Group for Security, podle policie ukradl firemní auto, které převáželo peníze. Procházka si tak měl přijít asi na půl miliardy.

Operace Infra-red
Operace Infra-red