Po trati Česká Lípa–K. Šenov dnes jezdí cyklisté, trasa povede až k Varhanám

Česká Lípa – Proměny zrušených železničních tratí v cyklostezky nejsou v současnosti výjimečné. Cyklisté se budou moci projet i po bývalé železnici z České Lípy do Kamenického Šenova. Stavba této stezky je zatím v polovině. Kromě železniční minulosti je trasa zajímavá i tím, že má po dokončení vést k přírodní památce Varhany.

Cyklostezka Varhany měří zatím přes osm kilometrů. Stavba už stála skoro 30 milionů korun, díky tomu, že vede po trase železné dráhy, je však poměrně levná. Železniční minulost stezky ocení i lidé, které vlaky a koleje příliš nezajímají – cesta je totiž velmi pozvolná. „Je bez velkých převýšení, bez velkých zatáček a vede krásnou krajinou,“ shrnul českolipský zastupitel Miroslav Hudec.

Na stavbu cyklostezky Varhany, ale i dalších stezek v Libereckém kraji chce krajský úřad ještě letos vložit pět milionů korun. Kraj by tak chtěl postupně zvýšit počet cest vyhrazených pouze pro cyklisty, kterých má zatím jenom třicet kilometrů.

Podle zastánců cyklistiky je ale pětimilionová částka nízká. „Umožní určitý rozvoj, ale výše pěti milionů na celý kraj je hodně malá,“ uvedl Jiří Rutkovský ze sdružení Cyklisté Liberecka.

Další peníze na stavby cyklostezek ovšem poskytnou fondy Evropské unie. Z nich má být financováno i pokračování cyklostezky Varhany, která je zatím dokončena zhruba z poloviny. Zbývá postavit devět kilometrů, které budou stát 30 milionů korun.