České trabanty dorazily do Kapského Města

Praha/Kapské město (Jihoafrická republika) - Účastníci dobrodružné expedice Trabantem napříč Afrikou dorazili po téměř třech měsících strávených na cestách i necestách černého kontinentu do cíle. V jihoafrickém Kapském městě je v neděli uvítali zástupci vlády, novináři i diplomaté z české ambasády. Cestu jim sice několikrát zkomplikovaly poruchy legendárních východoněmeckých vozítek, největší krizi ale zažili při jednání s africkou byrokracií. Expedice trvala 84 dnů a dva české trabanty pojmenované Babu a Egu při ní urazily přibližně 19 500 kilometrů.

Trasa expedice nazvané Trabantem napříč Afrikou vedla po stopách Františka Vladimíra Foita a Jiřího Bauma, prvních Čechů, kteří v roce 1931 dojeli automobilem z Čech do Kapského Města.

V Kapském městě se posádkám dostalo velkého přivítání, při kterém nechyběly ani televizní kamery a zástupy novinářů a fotografů. Pozdravit je přiletěl i český velvyslanec z Pretorie a také velký počet v Jihoafrické republice usazených českých emigrantů. „Bylo to moc krásné. Nečekali jsme, že se k nám bude někdo v Kapském městě hlásit,“ řekl vedoucí dobrodružné výpravy Dan Pribáň.

/*json*/{"map":{"lat":-32.2871326326,"lng":19.0942382812,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":-33.923776,"lng":18.423346,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Špatné cesty, horší kvalita jídla i vody, hmyz ani zvířata jim cestu nezkazily. Problémy jim však přidělávaly technické závady vozů. „Dalo nám hodně práce udržet auta při životě. Ještě čtyři dny před dojezdem se nám v poušti uprostřed Namibie zadřel motor. Museli jsem ho celý rozebrat, ale nakonec jsme dojeli,“ popsal potíže na posledních úsecích trasy Pribáň.

Největší krizi Češi zažili úplně na začátku cesty v Káhiře, kde se jim zadřel motor u stejného auta. Jeho oprava byla mnohem obtížnější. Větší zdržení jim ale způsobilo čekání na víza do Súdánu. V Egyptě kvůli tomu museli zůstat asi tři týdny.

Putování africkým terénem posádkám žlutých trabantů ulehčoval vzhled jejich vozidel. „Autíčka působila na lidi. Kam jsme přijeli, tam bylo pozdvižení,“ uvedl Pribáň. Všude prý cestovatelé slyšeli dvě stejné otázky - odkud jsou a jak mohli s trabanty dojet až z Evropy.

„Afrika potvrdila to, v co jsme doufali - že to půjde. Že nás nikdo nebude chtít zabít a nepostihne nás žádná strašná nemoc. Lidi tady jsou naprosto v pohodě,“ dodal Pribáň.

Podle zpráv na internetových stránkách expedice se cestovatelé museli vypořádat i se shořelými brzdami, vytlučenými tlumiči nebo proraženými nárazníky. Do České republiky přiletí členové expedice 4. prosince ve 12:50 z Istanbulu.