Občané „uhádali“chystané zvýšení daně z nemovitosti

Jablonec nad Nisou - Majitelé domů a bytů v Jablonci nad Nisou můžou po dnešním jednání zastupitelstva oslavovat. Podařilo se jim totiž přesvědčit zastupitele, aby vzali zpět své rozhodnutí o čtyřnásobném zvýšení daně z nemovitosti. Město tak bude muset propad v hospodaření řešit jiným způsobem.

Jablonecká radnice chtěla od Nového roku zvýšit daň z nemovitosti čtyřnásobně. Majitelé bytů a domů však tvrdí, že zvýšení daně z nemovitostí je neúnosné. Navíc v době, kdy roste nezaměstnanost a také náklady na chod domácnosti. Petici za zrušení městské vyhlášky jich už podepsalo skoro tisíc. „Když například paní, která pracuje jako prodavačka, dostane osm tisíc korun, zaplatí městu šest tisíc daň, tak už nemá na normální život,“ říká majitel nemovitosti Jaromír Schubert. „Pro průměrný byt daň dnes představuje asi pět set korun. Po zvýšení by to znamenalo částku kolem dvou tisíc,“ uvádí konkrétní příklad odpůrce zvýšení daně David Horčička.

Radnice chtěla zvýšenou sazbou zmírnit propad rozpočtových příjmů. Majitelé bytů, domů a garáží by tak do městské kasy přispěli dvaačtyřiceti miliony korun, zatímco před zvýšením město vybralo na dani z nemovitosti čtrnáct milionů. „Jsou to jediné peníze, které jsou na území města vybrány, a vrací se zpět do rozpočtu města,“ vysvětluje jablonecký zastupitel a předseda finančního výboru František Pešek. „Je to značný výpadek a pro nás to bude znamenat pečlivé zvažování, které investiční akce podpořit a které ne,“ přiznává vážnost situace místostarosta Jablonce nad Nisou Lukáš Pleticha.

Zrušení čtyřnásobné daně z nemovitosti prošlo hladce. Pro hlasovalo dvacet pět ze třiceti zastupitelů. „Ti zastupitelé si uvědomili, že když se přes tisíc občanů podepsalo pod výzvu za zrušení vyhlášky, takže to má politickou váhu,“ dodává Jaromír Schubert a odkazuje i na blížící se místní volby, které se konají v Česku příští rok. Zároveň poukazuje na fakt, že Jablonec byl jediným městem na severu Čech, které chtělo takto razantně daň z nemovitosti zvýšit.

/*json*/{"map":{"lat":50.724908,"lng":15.169398,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.724908,"lng":15.169398,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/