Praha schválila změnu územního plánu, kterou zrušil soud

Praha – Rada hlavního města opět schválila změnu územního plánu, která se týká mimo jiné části pražského okruhu přes Suchdol. Změnu přitom loni na podzim na návrh suchdolské radnice a tří vlastníků pozemků zrušil Nejvyšší správní soud. Z původně dvou desítek návrhů Praha kvůli nezájmu developerů asi zhruba polovinu vyřadila s tím, že se budou projednávat až později. Kromě Masarykova nádraží se odklad týká i návrhu na přestavbu nákladového nádraží Žižkov, smíchovského nádraží, lokality Bubny– Zátory nebo Bohdalec–Slatiny.

Městská část Praha-Suchdol, která dlouhodobě bojuje proti vedení pražského okruhu přes své území, už dříve oznámila, že změnu znovu napadne u soudu. Podle starosty Petra Hejla totiž výstavba okruhu v této trase způsobí přesahování limitů hluku a exhalací u několika desítek domů v této městské části. Proti plánu města vystoupilo už dříve sdružení Arnika, podle kterého změna přiblíží některé dopravní stavby obytné zástavbě, což bude mít negativní vliv na život obyvatel.

Dopad krize na developery přinutil město odložit změny územního plánu, které se týkaly kritizovaných projektů, jako jsou přestavba Masarykova nádraží, nákladového nádraží Žižkov nebo lokality Bubny–Zátory. Projekty plánované v těchto lokalitách by si vyžádaly investice v řádech stovek miliard korun. „Krize dopadla i na developery, někteří odkládají své plány,“ poznamenal radní Martin Langmajer (ODS). V seznamu zůstaly například změny, které mají umožnit vznik rekreační zóny Radotínská jezera nebo výstavbu centrálního stanoviště složek integrovaného záchranného systému v Břevnově.

Rozšíření ruzyňského letiště bude schvalovat až příští zastupitelstvo

Takzvaná změna 1000, kterou město projednává už podruhé, aktualizuje současný územní plán a upřesňuje trasy některých významných komunikací, jako jsou pražský silniční okruh, městský okruh, vysočanská radiála nebo obchvat Zličína. Upravuje ale také trasy biokoridorů a vymezení velkých rozvojových území a aktualizuje seznam veřejně prospěšných staveb na území metropole. Původně zahrnovala i rozšíření ruzyňského letiště, město ale bude tuto část nakonec řešit zvlášť v připravovaném novém územním plánu. Ten bude schvalovat až příští zastupitelstvo, které vzejde z voleb na podzim 2010.

Demonstrace proti silničnímu okruhu přes Suchdol
Zdroj: ČTK
Autor: ČTK