Košínská nádrž bez dozoru nezůstane

Táborsko – Téměř čtyřicet let hlídali košínskou údolní nádrž na Táborsku dva vzácní bílí sumci – jikrnačka a mlíčňák. Každoročně je rybáři vylovili, zvážili a poslali na veterinární prohlídku do sádek. Letos sem ale přepraví jen jednoho z nich, jikrnačka totiž uhynula po útoku pytláků. Přesto však stačila po sobě zanechat početnou skupinu potomků, nádrž tak o své strážce nepřijde. Košín se bude letos vypouštět a slovovat do poslední rybky, protože je nutná rekonstrukce loviště a kádiště, které letos způsobily problémy.

Čtyřicet osm kilogramů vážící jikrnačka a o pět kilogramů lehčí mlíčňák tvořili sumčí pár, který hlídal sedmnáctihektarový rybník dlouhých 37 let. Respekt před ním měl nejeden rybář. „Byli sem vysazeni jako dvouletí,“ prohlásil ředitel Štičí líhně Tábor Oldřich Pecha. Při každoročním výlovu rybníku se na sumčí manžele přijdou podívat desítky lidí, na práci rybářů dohlížejí i veterináři. „Sledují, jaký má výlov průběh a hlavně zda ryba není přidušená a má dostatek kyslíku,“ potvrdila Stela Polívková z Krajské veterinární stanice Tábor. Návštěvník výlovu Tomáš Bílý prozradil: „Jsem tu poprvé.“

Dnes však v rybářských sítích uvízl pouze sumčí mlíčňák, jeho partnerka nepřežila útok pytláka letos v létě. „Měla ohromný defekt ve hřbetní svalovině,“ vysvětlil ředitel Pecha. Jeho spolupracovníci doplňují: „Toho sumce jsme léčili, jednalo se o důsledek mechanického poškození zřejmě pytlákem.“ Sumčí manželé však stačili vychovat své potomky. Košínská nádrž tak bez svých ochránců nezůstane. „Legenda sumců zůstává,“ ubezpečují rybáři. Malé bílé sumečky příslušníci Petrova cechu v rybníku ponechají, jejich otce ale čeká veterinární prohlídka.

Sumčí mlíčňák nyní poputuje do táborských sádek, rybáři jej do rybníku vrátí na konci prosince.

/*json*/{"map":{"lat":49.414162,"lng":14.657792,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.414162,"lng":14.657792,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Na na sumčí manžele se při každoročním výlovu košínské nádrže přijdou podívat desítky lidí, na práci rybářů dohlížejí i veterináři.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24