V Sezimově Ústí zpochybňuje opozice tendr na úvěr

Sezimovo Ústí – Ústecká opozice kritizuje magistrát za výběr banky, od které si radnice bere úvěr, aby dokončila zateplení a výměnu oken čtyř místních základních škol. Nabídka jedné z pěti ucházejících se bank má být ze všech nejméně výhodná a vedení města prý záměrně zmanipulovalo údaje finančního ústavu. Někteří ze zastupitelů se už obrátili se stížností na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

„Například poplatky, které byly nabízeny jednou bankou, jsou omylem připsány jako nevýhoda k bance jiné,“ řekl pro ČT jeden ze zastupitelů Martin Klíma (SZ). Doplnil, že radnice na splátkách za úvěr zaplatí až o tři sta tisíc korun navíc. „Je to čtyřicet tisíc na osobu v Sezimově Ústí,“ přepočítává zastupitel.

Vedení města přiznává, že podmínky nejsou nejlevnější, kritiku ale odmítá s tím, že vybraný peněžní ústav nabídl nejmenší riziko. Podle starosty Bedřicha Beneše (ODS) standardní patnáctidenní lhůta uběhla, žádná z ostatních bank nevznesla námitku, vedení tedy s vítěznou bankou podepsalo rozhodnutí.

Opoziční zastupitelé ale poslali na antimonopolní úřad žádost o prošetření výběru banky, slibují si od něj, že prověří, zda a do jaké míry radnice svým výběrem pochybila. „V tomto případě je policie povinna oznámení přijmout a prověřit všechny skutečnosti, které jsou obsahem takového podání,“ konstatovala táborská policejní mluvčí Lenka Kozoňová.

Bedřich Beneš
Bedřich Beneš