Trmickému lihovaru hrozí zastavení provozu

Ústí nad Labem - Ústecký krajský úřad znovu odmítl další zkušební provoz trmického průmyslového lihovaru. Příkaz k přerušení výroby kvůli nepříjemnému zápachu vydal trmický stavební úřad už v srpnu. Lihovar se ale odvolal a vyráběl dál. Přes veškeré sliby majitelů zápach neustal a dál obtěžuje okolí. I když majitelům hrozí milionové sankce, tvrdí, že továrnu odstavit nelze.  

Zastavení zkušebního provozu v trmickém lihovaru je pro tuto chvíli definitivní. Podruhé se lihovar už odvolat nemůže, a tak by měl po šestnáctém říjnu zastavit výrobu. „Mohu k tomu říci jen tolik, že kraj přihlédl k negativním stanoviskům dotčených orgánů,“ konstatuje Magdalena Hanáčková z Krajského úřadu Ústí nad Labem.

Lidé z vedení lihovaru pozvali do továrny všechny trmické radní a předvedli jim nové technologie, které by měly definitivně zlikvidovat nepříjemný zápach. „A pokud ne, tak jsou připravené další technologie,“ dodává Oldřich Říha z Průmyslového lihovaru Trmice.   

Vedení lihovaru chce, aby mu trmická radnice pomohla vyjednat další zkušební provoz. Na oplátku slibuje, že odloží plánovanou kolaudaci továrny, o kterou už mají majitelé továrny požádáno. „Pro nás je v tuto chvíli nejpříjemnější ten fakt, že se nebude lihovar kolaudovat,“ komentuje současnou situaci Marcela Hainzová z Trmické ligy. Starostka Trmic Jana Oubrechtová se domnívá, že pro obec je lepší zkušební provoz než trvalý. I Marcela Hainzová je ochotná v tomto případě ještě dva nebo tři měsíce počkat. 

O dalším zkušebním provozu nebudou rozhodovat radní, ale na nich nezávislý stavební úřad. Pro něj jsou závazná stanoviska hygieniků a úředníků z odborů životního prostředí. Majitelé trmického lihovaru opakují, že pro úplné odstranění zápachu udělají cokoli. Odstavení továrny by ale podle nich znamenalo konec lihovaru. 

/*json*/{"map":{"lat":50.642939,"lng":13.993992,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.642939,"lng":13.993992,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/