Magistrát: Nový plán bude regulovat výstavbu výškových budov

Praha - Zastupitelstvo hlavního města při dnešní prezentaci pro novináře slíbilo, že nový územní plán bude regulovat výstavbu výškových budov v metropoli. Podle této regulace by nemohly být postaveny mrakodrapy na Pankráci. Nový plán podle ředitele Útvaru rozvoje města (ÚRM) Bořka Votavy bude také jednodušší, ale přitom průhlednější. Plán by měl postihnout rozvoj města na dalších zhruba 15 let. Veřejnost bude moci do plánu nahlédnout od 2. listopadu, do 9. prosince bude moci podávat připomínky.

„Tolerance budou maximálně dvě podlaží nad okolní zástavbou, všechno vyšší se bude individuálně posuzovat,“ řekl Votava. Dodal, že podle této regulace by kritizované mrakodrapy na Pankráci „neprošly“. Současné pankrácké mrakodrapy ale nemohou být zbourány, mnohé z těch plánovaných zase už mají stavební povolení. „Nový územní plán má z 80 až 90 procent chránit to, co už bylo vybudováno,“ uvedl Langmajer.

Historik architektury Zdeněk Lukeš

„Nejsem si jistý, zda by současnými stavbami na pražské Pankráci byla nějak snížena estetická hodnota Prahy. Ty budovy jsou dost vzdálené od historického jádra, avšak i ten horizont je samozřejmě cenný. Pokračovat v těchto stavbách už by se ale rozhodně nemělo. Praha učinila jednu velmi rozumnou věc. Vyvinula se totiž dosti složitá metodika na posuzování výškových budov. Jedná se o počítačový animační systém, pomocí kterého se každá navrhovaná budova zakreslí do místa určení a bude posouzena.“

Některá místa na mapě Prahy jsou zatím v konceptu zaznamenána v několika variantách. Teprve projednání s veřejností podle Votavy ukáže, která možnost je přijatelnější. Dokument vymezuje rovněž takzvaná rozvojová území, která už jednou byla využívána, ale ztratila svou funkci. Jde například o nevyužívaná nádraží a bývalé továrny. „Přestavbu těchto území budeme preferovat před zásahem do nezastavěných ploch,“ slíbil pražský primátor Pavel Bém (ODS).

Arnika požaduje konec zásadních změn v územním plánu

Česká ekologická společnost Arnika kritizuje současné projednávání pražského plánu. Zástupcům neziskového sdružení vadí schvalování významných změn, které například povedou k zástavbě zeleně v Trojmezí. Arnika již včera prostřednictvím dopisu žádala pražské zastupitele, aby zastavili schvalování těchto změn celoměstského významu. K dopisu se mohou lidé připojit na internetu.

Zastupitelstvo hlavního města dostane na stůl příští čtvrtek první část těchto změn, které umožňují například zrušení historického jádra Kbel, výstavbu nové budovy Muzea hlavního města Prahy, rekonstrukci vršovické radnice nebo rozsáhlou výstavbu v okolí stanice metra Roztyly. Z tohoto balíku rada města v úterý vyřadila například projekty, které se týkaly přestavby pražských nádraží.

V další vlně se bude jednat také například o kritizované zástavbě Trojmezí, vybudování paralelní letové dráhy na ruzyňském letišti nebo rozšíření ďáblické skládky. V případě Trojmezí se podle Arniky ukazuje, že celoměstsky významné změny mohou být také v rozporu s tím, co navrhuje nový územní plán. Zatímco změna navrhuje zástavbu, koncept podle Arniky počítá se zachováním zeleně. Protože jsou ale změny projednávány odděleně, začnou zřejmě platit dříve než nový plán. „V tomto mezidobí mohou developeři stihnout získat i stavební povolení,“ poznamenal Martin Skalský z Arniky.